Vyberte stranu

Cartagena

nov 19, 2018 | KOLUMBIA, VŠETKY DESTINÁCIE

LAYOVER

36 hodín

PALENQUERAS

dámy s ovocím

ZOZNAM

foto lokácií

Zuzka Greizinger

LETUŠKA

Som letuška, no kedysi som bola redaktorka v časopise, hlavu v oblakoch mám však odjakživa. Okrem výšok ma vždy lákala aj chuť diaľok, a tak mi raz v hlave vzkriesla skvelá myšlienka – spoznám svet ako letuška Le Tužka. 🙂

FOLLOW ME

Destinácie

Kolumbia je plná obrázkov, ktoré lahodia očiam a berú dych. Ak si však z Kolumbie máte vybrať len jedno jediné miesto, nech je to Cartagena. Španielska koloniálna architektúra, tropické kvety, Palenqueras a karibská atmosféra patria k dôvodom, prečo je Cartagena de Indias jedným z najfotografovanejších miest v celej Kolumbii.

Ja a môj najlepší parťák na cesty Bill sme obaja narodení v novembri a obaja máme jasnú predstavu o tom, aký darček k narodeninám by nám spravil najväčšiu radosť – poriadny výlet! Ale kam sa vybrať? Máme k dispozícii približne 2 týždne dovolenky a určite chceme ísť niekam ďaleko. A dá sa ísť ďalej, než na Veľkonočný ostrov? Pochybujem! Tento záhadný ostrov spolu s čarovnou Bolíviou bude hlavným cieľom našej cesty. Keď však na internete vyhľadávame najlepšie letecké spojenia z Abu Zabí, zisťujeme, že sa budeme musieť zastaviť v kolumbijskej Bogote. Zdá sa, že v Bogote sa krížujú všetky cesty do latinskej Ameriky. A keď už musíme v Bogote pristáť pre prípojný let, prečo sa nezdržať v Kolumbii trochu dlhšie a neodškrtnúť si tak ďalšiu krajinu z nášho dlhého zoznamu? A keďže pre obmedzený čas si musíme vybrať len jednu destináciu, vyberáme si to najkrajšie, čo Kolumbia ponúka – Cartagenu.

Avianca – najpriateľskejšia aerolinka

Šesť hodín v biznis triede z Abu Zabí do Mníchova s Etihadom, krátka zastávka na letisku v Mníchove a potom ďalších 12 hodín v biznis triede z Mníchova do Bogoty s Aviancou. Vďakabohu za naše zľavnené zamestnanecké letenky! Očarená som aj prístupom personálu Aviancy – na letisku aj na palube, všade sa stretávame s neuveriteľnou ústretovosťou. Starajú sa o nás ako o svojich vlastných kolegov, nie ako o dvoch otravných pasažierov, čo majú tu drzosť cestovať za menej než polovičnú cenu. Po 12-hodinovom lete však musíme znova prestupovať. Tentoraz je pred nami posledná krátka hodinka na palube lietadla smerom do Cartagene. A hoci väčšinou našej cesty vzduchom sme strávili spaním (alebo jedením) v pohodlnej biznis triede, keď dorazíme do cieľovej stanice, padáme mŕtvi od únavy. A v Cartageni je nehorázne horúco…

Grenadilla – najlepšie ovocie na svete

Keď pristaneme v Cartageni, je skoro ráno. Vezmeme si Uber a smerujeme do nášho hotela, ktorý sa nachádza v srdci mesta. Casa Baluarte je meno miesta, kde ostávame cez noc. Náš hotel je postavený v krásnom koloniálnom štýle, ale na horúcu sprchu môžeme zabudnúť. Len veľmi málo hotelov v Cartageni ponúka taký luxus. Aj tak je ešte príliš skoro na to, aby sme sa mohli ubytovať. Zatiaľ len využijeme maličkú kúpelňu v spoločných priestoroch, aby sme sa mohli umyť a prezliecť. Nebolo ľahké pobaliť sa na tento výlet. V Cartageni musíte rátať s horúcim karibským podnebím, na Veľkonočnom ostrove vládne večná jar, kým v Bolívii budeme pravdepodobne mrznúť od zimy. Dobre si premyslite plán cesty a zlaďte k tomu svoje oblečenie aj techniku balenia, pretože sa môže stať, že sa raz budete, podobne ako ja, tlačiť v mini kúpelni a snažiť sa pri tom niekde z dna obrovského kufra vydolovať niečo vhodné pre vlhké a horúce karibské podnebie. Po úspešnom zdolaní tejto drobnej výzvy som už pripravená na prvú prehliadku mesta. Bez akéhokoľvek plánu či konkrétneho cieľa sa o hodinu neskôr už túlame uličkami starého mesta. Je nádherné, no nevieme si ho naplno vychutnať, keďže sme poriadne unavení a vonku neuveriteľne praží slnko. Čoskoro to vzdáme a usalašíme sa v tieni parku. Odkedy som v Peru prvýkrát okúsila chuť šťavnatej grenadilly (ovocie podobné marakuji), snívam o tom. V Abu Zabí je toto typicky kolumbijské ovocie na pultoch obchodov takmer nemožné nájsť. A tak presvedčím Billa, aby sme kúpili aspoň dve kilá, a hneď ich aj celé spraskáme. Najlepšie ovocie, aké som kedy jedla!

Palenqueras – dámy s ovocím

V uliciach starého mesta prechádzame okolo viacerých Palenqueras – ako volajú nádherne kolumbijské ženy oblečené vo farebných tradičných kostýmoch s misami ovocia, ktoré nosia na hlavách. Zvyčajne sa zdžiavajú v tieni známych uličiek a parkov a čakajú na turistov a cestovateľov, aby im za pár drobných zapózovali na fotku, prípadne predali kus toho najšťavnatejšieho ovocia. Nemôžete odísť z Cartageny bez fotografie s dámami s ovocím.

Getsemani – salsa muzika na každom rohu

Čoskoro sme kvôli horúcemu počasiu úplne vyčerpaní a potíme sa ako v saune. Na neskorší obed si vyberieme prvú reštauráciu, ktorá sa nám páči. Nachádza sa neďaleko od nášho hotela, vo štvrti Getsemani, v najtradičnejšej a najfarebnejšej štvrti v celom meste. Táto lokalita je pre cestovateľov dobré známa vďaka svojim grafitti maľbám, mnohým barom a reštauráciam. Tá naša má krásnu záhradnú terasu s ventilátorom a podáva sa talianska kuchyňa. Sície nič kolumbijské, ale tak akurát pre dve unavené a vyhladované telá. Salsa muziku počujem vyhrávať na každom rohu. A hoci tieto tóny na mňa zvyčajne fungujú ako magnet, tentokrát sa radšej vyberieme naspäť do hotela. Ubytovať sa, osprchovať sa (v studenej vode, samozrejme), pripraviť si nejaký plán na zajtra a zaľahnúť do postele! Zajtra chceme skoro vstať, aby sme si Cartagenu mohli poriadne pofotiť, kým nás slnko začne páliť.

 

Najfotografovanejšie miesta v Cartageni

Po jednoduchých raňajkách a čerstvom kolumbijskom guava džúse na strešnej terase nášho hotela sme pripravení na menšiu foto túru. Máme pár hodín na to, než začne byť v uliciach príliš horúco a tesno. Kde sa teda nachádzajú tie miesta, kde si môžete spraviť najlepšie fotky?

 

  1. Calle 37 – najkrajšia ulica v celej Cartageni je celá farebná a plná kvetov. Väčšina mojich najkrajších fotiek z Kolumbie je práve odtiaľ.
  2. Abaco Libros y Café – ikonická pohľadnicová ulička s katedrálou v pozadí
  3. Pouličné umenie v Getsemani
  4. La Cocina de Pepina v Getsemani – reštaurácia s krásnymi oranžovými stenami a opretým starým bicyklom
  5. Plaza de Trinidad, Getsemani
  6. Ulička pred Santo Domingo Vidal Hostelom  – nádherná alej plná kvetov
  7. Las Tres Guerreras – krásná Grafitti maľba
  8. Calle de San Juan (Café de Mural)
  9. Calle San Andres
  10. Calle de la Sierpe
  11. Strešná terasa hotela Movich
  12. Carrrera 8
Kolumbijské jedlo a kde sa dobre najesť

Keď sme konečne hotoví s fotkami, chceme vyskúšať kolumbijskú kuchyňu. Podľa recenzií na internete La Cocina de Pepina v Getsemani je údajne najlepšou reštauráciou v meste, ak chcete ochutnať pravú vzorku fúzie tradičnej kolumbijskej a karibskej kuchyne, lebo to je presne typické pre Cartagenu. Hoci reštaurácia je na kolumbijské pomery trochu predražená, stále si ju môžeme bez problémov dovoliť a rozhodne stojí za to. Ceny za jeden chod sa pohybujú od 20 do 30 tisíc pesos, čo je približne 7-10 dolárov. A k tomu navyše, okolie reštaurácie je ďalším vynikajúcim miestom na fotky. Objednáme si, čo nám z menu odporúčil čašník – lahodnú karibskú rybaciu polievku (Sopa Caribe), kyslé kolumbijské ceviche a delikátnu Posta Negra Cartagena – čo je pomaly opečená hovädzia sviečková spolu s cibuľou, paradajkami, paprikou a klinčekami. Všetko varené podľa klasických kolumbijských receptúr. Musím povedať, že kolumbijská kuchyňa je výborná. 

Najlepšie jedlo v Cartageni:

  1. Sopa Caribe – kolumbijská rybacia polievka
  2. Posta Negra Cartagena – plátok hovädzej sviečkovej
  3. Kolumbijské ceviche
  4. Ryba. Akákoľvek ryba.
  5. Kolumbijský krevetový koktejl
  6. Mango Biche
  7. Jugos Naturales – teda čertsvo vytlačené šťavy z ovocia, najmä guava džús

Najlepšie reštaurácie v Cartageni:

  1. La Cocina de Pepina
  2. La Casa de Socorro
  3. Pizza Carbon
  4. Oh! La La
  5. El Boliche Cebicheria
Do skorého videnia, Kolumbia!

Po skvelom obede sa musíme vrátiť do hotela a zbaliť na ďalšiu cestu. Dnes cez Bogotu letíme do Santiaga de Chille a odtiaľ na náš vysnívaný Veľkonočný ostrov. Keďže cestujeme na zamestnanecké stand-by letenky, musíme si vždy dopredu skontrolovať, či sú v lietadle nejaké voľné miesta. Najprv sa zdá, že sú, no keď dorazíme do odletovej haly k bráne, náš let má meškanie a je zrazu úplne plný. Ale Avianca nás opäť zachránila! Keďže sme obaja trénovaní stewardi a so sebou máme platné licencie, dovolili nám cestovať na “jumpseat” (vyklápacie sedadlá určené pre letušky) spolu s posádkou vzadu v lietadle. Avianca sa opäť osvedčila ako najústretovejšia aerolinka… Do skorého videnia, Kolumbia! O menej než dva týždne sa vidíme znova… 

Veľkonočný ostrov

Na maličkom ostrove, kde populácia pravdepodobne nikdy nepresiahla pár tisícok, sa nachádza vyše osemsto gigantických sôch. Ale kto ich postavil? A za akým účelom? Ako vôbec ľudia našli tak odľahlý ostrov ležiaci niekde uprostred divokého Pacifiku?

Neboli nájdené žiadne výsledky

Požadovaná stránka nebola nájdená. Skúste spresniť vaše hľadanie, alebo použite navigáciu na vrchu stránky.

Zuzka Greizinger

LETUŠKA

Som letuška, no kedysi som bola redaktorka v časopise, hlavu v oblakoch mám však odjakživa. Okrem výšok ma vždy lákala aj chuť diaľok, a tak mi raz v hlave vzkriesla skvelá myšlienka – spoznám svet ako letuška Le Tužka. 🙂

FOLLOW ME

Destinácie