Vyberte stranu

AL ULA – Saudi Petra Plus

feb 21, 2020 | SAUDSKÁ ARÁBIA, VŠETKY DESTINÁCIE

VÝLET

4 dni

HEGRA

8. div sveta

LUXUSNÁ

destinácia

Zuzka Greizinger

LETUŠKA

Som letuška, no kedysi som bola redaktorka v časopise, hlavu v oblakoch mám však odjakživa. Okrem výšok ma vždy lákala aj chuť diaľok, a tak mi raz v hlave vzkriesla skvelá myšlienka – spoznám svet ako letuška Le Tužka. 🙂

FOLLOW ME

Destinácie

Toto nie je Petra. Ani Jordánsko. Ani, nakrúcanie filmu Indiana Jones. Ani Tomb Raider. Verte, či neverte, toto je Saudská Arábia. Odkedy sa táto krajina otvorila turizmu, postupne odhaľuje svoje skvosty, ktoré doteraz ostávali pred svetom ukryté. A nad všetkými miestnymi pokladmi stojí magická Al Ula. 

Nielenže Saudi patrí medzi najbezpečnejšie krajiny, aké som doteraz navštívila, ale je tiež domovom nekonečných, skoro surreálnych krajiniek, nesmiernej pohostinnosti, bohatej kultúry a historického dedičstva. Pred šiestimi rokmi som okúsila, aké to je v Saudi žiť, a nedávno, krátko pred tým, než hranice zase zatvorila pandémia, som mala možnosť na chvíľu sa sem vrátiť a objavovať ďalšie krásy tejto obrovskej krajiny. Svoj pobyt v Saudskej Arábii som strávila prechádzaním sa po meste (z rešpektu) zahalená v abáji, bez predsudkov a zaujatosti. Učila som sa arabsky, rozprávala som sa s miestnymi ľuďmi, počúvala som hlasné volania k modlitbe, cestovala som naprieč púšťou, oddychovala som sediac na vankúšoch pri tradičnej fajke – šiše, jedla som tradičné jedlá iba rukami a znova a znova som sa zamilovávala do tak odlišného, no fascinujúceho spôsobu života, než som doteraz poznala… 

Yalla, ide sa do Saudi

Mali by ste vidieť ten pohľad na tvárach ľudí, keď som im oznámila, že svoju dovolenku sa tentoraz chystám stráviť v Saudskej Arábii. Mohla som v ich očiach vidieť rozpaky, ako váhajú, či sa majú zasmiať, lebo iba žartujem, alebo to myslím vážne a celkom som sa zbláznila. Rozhodla som sa navštíviť hlavne miesto zvané Madain Saleh v Al Ula, ktoré ma fascinuje, odkedy som na Instagrame zbadala prvú fotku. Dlhé roky bolo toto úžasné miesto ukryté pred zvyškom sveta. A oficiálne stále nie je celkom otvorené pre širokú verejnosť. Veľké otvorenie bolo naplánované na október 2020. Ale keďže v súčasnosti sa v Al Ula koná veľký hudobný festival Winter at Tantora, každý, kto má lístok na jeden z koncertov (mimochodom, všetky sa odohrávajú v obrovskej zrkadlovej koncertnej hale uprostred púšte), môže nazrieť aj na historické pamiatky v okolí. V jednom balíčku spolu so vstupenkou na koncert sú aj poznávačky, rôzne aktivity, umelecké predstavenia i kulinárske zážitky. 

Bohužiaľ, mne sa lístok na koncert zohnať už nepodarilo. Minulý víkend tu bol Enrique Iglesias a Gipsy Kings, a kým som sa konečne rozhodla vyraziť, všetky lístky už boli vypredané. Keďže Al Ula je turistom z celého sveta otvorená len veľmi krátko, na organizačných miestach bolo stále veľa mätúcich informácií o tom, či si môžete pozrieť historické pamiatky ešte pred ich oficiálnym otvorením, ak nemáte lístok na festival. Rozhodla som sa to risknúť, a na mieste som zistila, že to vlastne úplne možné až tak nie je. Historické pamiatky sú sprústupnené iba počas víkendových koncertov počas festivalu od štvrtka do nedele. Famózna koncertná hala Maraya je dokonca otvorená len v čase koncertu v piatok. Inak, než s lístkom na koncert, ani nemáte šancu dostať sa k hale bližšie a odfotiť si ju aspoň z diaľky. Ale vďaka môjmu šťastiu a úžasne priateľským miestnym ľuďom, na ktorých som všade počas svojho pobytu narážala, som nakoniec predsa len mala takmer kompletný zážitok. Niektorí Saudi dokonca neváhali nepatrne porušiť zákazy, len aby som zo Saudskej Arábie odchádzala ako šťastná a spokojná návštevníčka.

Ľudia Saudi

Úprimne nechápem, prečo toľko ľudí u nás má tak zmiešané pocity okolo Arabov, najmä Saudov. Je to obrovská krajina, preto je samozrejmé, že tu môžete naraziť na rôzne typy ľudí – dobrých aj zlých. Všetci Saudi, ktorých som zatiaľ stretla ja (či už na palube lietadla ako letuška alebo počas mojich ciest), boli veľmi milí, vychovaní a priateľskí. Možno to ani nie je o krajine, ale o nás samotných. Priťahujeme si do cesty ľudí na rovnakých frekvenciách, v akých rozmýšľame. Buďte radšej zvedaví a otvorení, a nie plní predsudkov. Buďte pomyselným mostíkom medzi dvoma odlišnými kultúrami. Začnite plánovať cestu do Saudi a medzi prvými turistmi z celého sveta vlastnými očami spoznajte krajinu, o ktorej vieme tak málo. A keďže mne sa sem podarilo nahliadnuť ešte pred oficiálnym otvorením, môžem vás tadiaľto previesť. Od októbra bude Al Ula otvorená už celoročne a verte mi, je tu čo spoznávať. 

Covid-19 aktualizácia

Veľké otvorenie destinácie Al Ula bolo pôvodne naplánované na október 2020, ale svetová pandémia zmenila tieto plány. Hranice Saudskej Arábie ostali od začiatku vypuknutia pandémie prísne zatvorené. Dobré správy však sú, že kráľovstvo nedávno vypustilo do sveta správu, že hranice, vzdušný aj námorný priestor sa opäť otvoria 31. Marca 2021. Občania budú môcť z krajiny vycestovať aj sa naspäť vrátiť, suspendácia medzinárodných letov bude zrušená a cestovatelia nebudú musieť byť očkovaní proti Covidu-19 pred vstupom do krajiny. 

Ako získať turistické víza?

Odkedy Saudská Arábia v Septembri roku 2019 otvorila svoje hranice svetu, nikdy nebolo ľahšie požiadať o turistické víza. Návštevníci zo 49 krajín sveta môžu získať víza jednoducho online v priebehu pár dní za poplatok 80 amerických dolárov, ktorý takisto pokrýva zdravotné a cestovné poistenie. Elektronický formulár na vyplnenie, ktorý nájdete na oficiálnych stránkach visa.visitsaudi.com, pozostáva iba z troch jednoduchých krokov. Budete musieť vyplniť pár základných údajov z vášho platného cestovného pasu a k tomu priložiť pasovú fotografiu v digitálnej forme. Ja som svoju online žiadosť vyplnila v novembri a e-mail s už platnými elektronickými vízami mi prišiel v priebu piatich minút od zaslania formulára. Platné na celý rok, s opakovaným vstupom do krajiny.

Ako sa sem dostať?

Najjednoduchšie a najrýchlejšie lietadlom priamo do Al Ula. Týždenne máte v ponuke niekoľko pravidelných liniek s aerolinkou Saudi Airlines z medzinárodných letísk v Džide a Riáde. Verím, že po oficiálnom otvorení bude k dispozícii ešte viac možností. Bežne si v rámci národnej leteckej prepravy môžete vybrať aj medzi dvoma low-costovými spoločnosťami ako je Fly Nas alebo Flydeal. Ja a môj saudský priateľ Abdullah sa rozhodneme pre let so Saudi Airlines a približne za dve hodiny už pristávame na malom vľúdnom letisku v Al Ula. Preprava z letiska k rezortu je tiež jednoduchá, v Al Ula funguje Uber. Alebo si pre ešte väčší pocit slobody môžete na letisku prenajať auto, tak ako to robíme my. Ceny za požičanie auta sú v Saudi veľmi prijateľné. Cestu späť si totiž chceme odšoférovať až do Mediny, vraj nás po ceste čakajú krásne scenérie. A v Medine nastúpime na let do Riádu s lacnejšou spoločnosťou Fly Nas.

Na čo všetko sa v Al Ula môžete tešiť?

Al Ula v súčasnosti stojí v centre projektu, ktorého úlohou je zvýšiť národne povedomie krajiny o vlastnej histórii, inšpirovať k národnej hrdosti a prilákať sem turistov z celého sveta. Projekt je zároveň súčasťou trasy plnej zmien zvanej Vízia 2030, ktorou sa Saudská Arábie plánuje uberať najbližšie roky. V tomto odľahlom kúte Saudského kráľovstva však prekvapivo nájdete naozaj požehnané množstvo lákavých aktivít. Môže to byť adrenalínové dobrodružstvo, kulinárský zážitok, výlet k historickým pamiatkam, ktoré patria na list Svetového dedičstva UNESCO, alebo cesta za spoznávaním prastarých miestnych tradícií, ktoré tu pretrvávajú dodnes. Z vlastných skúsností môžem povedať, že Al Ula je miesto, ktoré svojou zvláštnou krásou vyráža dych. Je to kraj plný útesov, kaňonov a prastarých skalných formácií. Pripomína skôr krajinu z inej planéty. Cez noc váš výhľad neruší žiadne mestské osvetlenie, nad vami sa rozprestiera iba tmavá nočná obloha obsypaná miliónmi hviezd. Žiadne rušné cesty plné áut, či vysoké mrakodrapy, iba čerstvý vzduch a nekonečné, ničím nerušené výhľady. 

Luxusný zážitok

Tu sa nemusíte obávať, že pohľadnicový výhľad vám naruší prichádzajúci autobus plný turistov alebo selfie stick. Toto miesto je zatiaľ stále takmer nedotknuté, turizmom nepoznačené. A pravdepodobne sa to drasticky nezmení ani po oficiálnom otvorení. Saudské autority dbajú na to, aby si krajina zachovala svoju autenticitu, a vďaka tomu sa sem návštevníkom ponúka úplne exkluzívny zážitok. Pamiatky a rezorty v okolí nasadili kvalitu za vyššie ceny, čo by malo pomôcť vyhnúť sa masám bezohľadných turistov. “Al Ula má byť luxusnou, prémiovou destináciou,” hovorí Amr Al Madani, riaditeľ kráľovskej komisie pre Al Ula, pre denník The National. “Chceme sem ľudí, ktorí prešli svet a teraz hľadajú niečo, čo ešte nevideli.“

Madain Saleh – Ôsmy div sveta?

Svojou polohou 300 km severne od mesta Medina bola Al Ula dôležitou križovatkou obchodných kadidlových ciest a sídlom pradávnych obchodníkov arabského kmeňa Lihyanitov. Dnes je to kraj staorobylých ruín, niekoľko tisícročných hrobiek, ďatľových fariem a prírodných scenérii, ktoré nápadne pripomínajú Wadi Rum v Jordánsku. Bezpochyby najdôležitejšou a najzaujímavejšou historickou pamiatkou na mieste je niekdajšie sídlo kráľovstva arabských Nabatejcov, známe tiež pod svojím starovekým názvom Hegra. Keď sem zavítate, akoby ste sa ocitli na inej planéte. Toto miesto nemá vo svete konkurenciu. Madain Saleh (alebo Hegra) bolo kedysi druhým najdôležitejším kráľovským sídlom Nabatejcov hneď po Petre v Jordánsku, a preto má podobnú architektúru. Možno má o niečo menšie stavby, no Madain Saleh vyráža dych svojou rozlohou. Kým Petra stojí hlboko v bludisku vysokých skál, Madain Saleh je vybudovaný do samostatných kusov skál, ktoré sa rozprestierajú v rozľahlej púšti. Navyše, hrobky sú otvorené a návštevníci majú úžasnú možnosť nahliadnuť do ich útrob. 

Hrobka syna Lihyanitov z Kuzy

Obrovská hrobka vytesaná do jediného kusa skaly stojí úplne samostatne a vyníma sa nad ostatnými v okolí. Známe je aj pod názvom Qasr Al Farid a pravdepodobne patrila veľmi významnej alebo bohatej rodine. Spodná časť hrobky ostala nedokončená, ale keby dokončená bola, bola by to asi najväčšia fasáda v celej Hegre. Má však aj iné odlišnosti, ako sú napríklad až štyri stĺpy Nabatejcov namiesto zvyčajných dvoch. Ako však boli tieto hrobky postavené? Keď sa vybrala vhodná skala, tesárske práce začali zhora a pokračovali smerom nadol, pričom sa nepožívalo žiadne stavebné lešenie. Jednoduché rydlo, kladivo a krompáč boli jediné nástroje, ktoré sa pri stavbe používali. Najznámejšia hrobka má takisto veľmi nadčasovú akustiku a zavlažovací systém, ktorý stojí za zmienku. Nabtejci boli často označovani prívlastkami ako “tí odlišní”, pretože boli skvelí vodní inžinieri a vynašli pozoruhodný systém, ako kráľovstvo v púšti zásobiť vodou. Destináciu Al Ula si pravdepodobne vybrali za svoje sídlo aj preto, že tu objavili bohaté zdroje podzemnej vody. Záhadou však naďalej ostáva, prečo tak vyspelé kráľovstvo zrazu celkom zmizlo z dejín ľudstva…

A vedeli ste, že v Hegre sa nachádza dokopy až 131 hrobiek?

Váš sprievodca vám prevdepodobne ukáže len asi tucet z nich, vrátane tej najznámejšej hrobky z propagačných plagátov. A iba niekoľko dní pred mojim príchodom vraj boli na mieste odhalené ďalšie ruiny starovekého mesta, ktoré ostalo na tisícky rokov pochované pod pieskom. Doktorka Laila Nehme, francúzska archeologička kope v okolí Madain Saleh už od roku 2002 a stále je čo vykopávať! 

P.S.: Najlepším spôsobom ako si pozrieť všetkých 131 hrobiek je letecky počas súkromnej prehliadky helikoptérou alebo veteránom ponad púšť. Takýto výhľad zhora musí byť na nezaplatenie. 

Kaňon Siq

Siq je prírodou vytvorená pasáž medzi skalami, ktorá vedie k slávnostnému miestu v rámci skaliska zvaného Jabal Ithlib. Na tomto mieste narazíte na staré nápisy, svätyne a oltáre. Vpravo od priechodu sa nachádza hala vytesaná do skaly zvaná Diwan, kde sa Nabatejci zhromažďovali za účelom posvätných rituálov, osláv a politických diskusií. Nájdete tu do skaly vytesané lavičky, kde Nabatejci oddychovali, jedli, pili a pravdepdobne aj počúvali hudbu. 

Slonia skala

S trochou predstavivosti táto skala pripomína obrovského slona s dlhým chobotom. Počas festivalu Winter at Tantora sa celé okolie Sloniej skaly stáva slávnostným kultúrnym strediskom, kde si návštevníci môžu vychutnať rôzne živé predstavenia s fotogenickým výhľadom pri dobrej káve a občerstvení. 

Ikmah, knižnica Lihyanitov

Písmo Lyhianitov vtesané do skalnej fasády dnes poznáme pod názvom “otvorená knižnica”, vďaka ktorej sa dozvedáme zásadné informácie o niekdajšej kultúre, viere a spôsobe života tohto starobylého kráľovstva. 

Dadan

Na ruinách starobylého sídla Dadanského kráľovstva stále prebiehajú archeologické a rekonštrukčné práce a ešte len začíname chápať ich význam. Napríklad ruiny chrámu boli objavené len nedávno, a to náhodou pri výstavbe cesty. Čoskoro sa z destinácie Al Ula má stať najväčšie otvorené múzeum na svete, ktoré bude zahŕňať rôzne galérie, múzeá a pešie trate k historickým pamiatkam. Zatiaľ však archeólogovia z Francúzska, Nemecka a Austrálie majú na tomto mieste stále veľa práce. 

Staré mesto

Rozptýlené domčeky z hlinených tehál boli ešte pred šiestimi rokmi plne obývané, no vyzerá to tak, že ich pôvodní obyvatelia ich opustili stovky rokov predtým. Odporúčam vyšplhať sa hore po 190 schodoch až k hradnej veži pre lepší výhľad ponad celé mestečko. 

Ako sa k rozptýleným pamiatkam prepravovať?

131 hrobiek spolu s ostatnými historickými pamiatkami pokrývajú obrovské plochy púšte, preto obísť to všetko pešo ani nie je možné. Do oblasti hrobiek Madain Saleh sa nakoniec bez sprievodcu alebo v rámci organizovanej skupiny ani nedostanete, no pokojne to môže byť aj malá privátna skupinka, či už autobusom alebo džípom. Vstupné lístky si môžete zarezervovať v Turistickom informačnom centre. Ďalej je tu niekoľko možností, ako sa prepravovať po Al Ula z Medain Saleh k ostatným pamiatkam, pričom jednou z nich je špeciálny Uber Vintage. Keď budete v historickej oblasti, objaví sa vám v teleféone aj táto možnosť a vyzdvihnúť vás príde krásny bledomodrý retro džíp. Určite taká jazda stojí za to. Ďalšou možnosťou je kyvadlový autobus hop on/hop off, ktorý vás postupne prevezie po všetkých pamiatkach. Zakúpiť si môžete celodenný (170 SAR) alebo 3-dňový lístok (410 SAR).

Kedy je najlepší čas zavítať do Al Ula?

Kedykoľvek počas celého roka, okrem letných mesiacov, kedy je vonku neznesiteľne horúco. Rozhodne však najlepší čas na návštevu je počas Festivalu Winter at Tantora… Vtedy si spolu s lístkom na koncert svetovo známych hudobníkov môžete v jednom balíku zakúpiť aj špeciálnu poznávaciu túru k historickým pamiatkam, kulinársky zážitok a ďalšie luxusné aktivity.

Zima v Tantore

Tento festival známy pod anglickym názvom Winter at Tantora po dobu dvanásť týždňov vždy počas predĺžených víkendov prináša to najlepšie z umenia, kulinárie a zábavy. Festival zvyčajne beží v zime až do začiatku marca a návštevníkom zo Saudskej Arábie aj celého sveta ponúka nezabudnuteľný zážitok.

Zrkadlová koncertná hala Maraya

Fatamorgána? Nie, iba unikátna architektúra, ktorá rešpektuje a zvýrazňuje krásu okolitého prostredia namiesto toho, aby súťažila s prírodou. Táto ohromojúca novo postavená zrkadlová hala stojí uprostred púšte a sama sa stáva nielen dôležitým výstavným centrom, ale ďalšou mimoriadne obľúbenou, často fotografovanou pamiatkou v Al Ula. Bohužiaľ, zatiaľ jedinú šancu pozrieť a odfotiť si halu máte len s lístkom na koncert v ruke. Koncerty svetových hudobníkov sú hlavným lákadlom festivalu Winter at Tantora. A Maraya, čo v arabčine znamená odraz alebo zrkadlo, zatiaľ hostila naozaj významné mená ako Jamiroquai, Andrea Bocelli, Enrique Iglesias a Gipsy Kings, Lionel Richie a Craig David alebo hudobnú skupinu Kool and the Gang. Každý víkend tu dostane priestor iný umelec svetového mena. Hala je vybavená najmodernejšou zvukovou technikou a stojí na pozadí púštnych skál. Večere v Maraya hale začínajú slávnostnou recepciou, pokračujú koncertnom a končia veľkolepou gala večerou v reštaurácii Maraya. Mimo koncertných hodín je však hala pre verejnosť uzavretá, keďže často slúži aj ako sídlo dôležitých politických a kráľovských stretnutí. Mne sa podarilo do jej blízkosti dostať aj mimo koncertu iba vďaka mimoriadne priateľským domácim z organizačného štábu, ktorí ma prepašovali do areálu a dokonca tak nepatrne porušili zopár zákazov, len aby som sa mohla domov vrátiť spokojná a šťastná.

Ako získať identifikačnú kartu na festival?

Hneď ako vstúpite na územie Saudskej Arábie, na obidvoch medzinárodných letiskách v Riáde a Džide nájdete registračné pokladne k festivalu Winter at Tantora, kde vám dajú identifikačnú kartu alebo náramky ešte pred tým, než nastúpite do lietadla, čím sa značne urýchľuje registračný proces v Al Ula. Pokladne nájdete hneď vedľa check-inu. Ak to na letisku nestihnete, dostanete svoj náramok na letisku v Al Ula. Vždy svoju identifikáciu noste so sebou!

Kde sa ubytovať?

V súčasnosti v Al Ula nájdete len zopár luxusných rezortov, ktoré ponúkajú tradičný spôsob ubytovania v luxusných arabských stanoch, medzi ktoré patria aj dva napopulárnejšie rezorty Shaden a Sahary Al Ula a niekoľko makeshift penziónov. Viac možností ubytovania pribudne v priebehu najbližších rokov, momentálne stále prebieha výstavba aj ekologického rezortu Aman, ktorý by mal byť hotový do roku 2023. S Abdullom sme sa rozhodli pre Shaden resort, a hoci nebol ešte kompletne dokončený, i tak nám svojou krásou zasadený do surreálneho prostredia skál a púšte vyrazil dych. Najviac som si zamilovala mimoriadne štedré raňajky. Na bufetových stoloch tu nájdete to najlepšie z medzinárodnej aj tradičnej kuchyne. Ďalšou veľmi atraktívnou možnosťou, kde sa ubytovať, najmä ak radi ostávate v blízkom kontakte s prírodou, je Canyon camp. Len čo vstúpite do kampu, pohľadu neuniknú alumíniové fasády, ktoré odrážajú slnečné lúče a perfektne kontrastujú s divokou sklanatou krajinou. Tieto luxusné RV obytné prívesy skrývajú pomerne priestrannú kúpelňu, sprchový kút, rozkladateľnú jedáleň a dve pohodlné lôžka na vyvýšenej platforme pred prívesom, pretože nič nie je krajšie ako zaspávať pod hviezdnou oblohou. Raňajky sa servírujú priamo na izbu.

Kulinársky zážitok v Al Ula

Ak chcete zažiť poriadny gastronomický orgazmus, potom zainvestujte trošku viac a doprajte si posednie v jednej z viacerých exkluzívnych reštaurácií v okolí. Všetky sú zasadené do unikátneho prostredia arabskej púšte a polahodia nielen vaším chuťovým pohárikom, ale i očiam. 

Annabel’s Desert Garden

Slávny člen privátneho klubu z Londýna je už aj v Al Ula. Dizajn tejto reštaurácie a lounge sa nesie v téme orientálnej záhrady uprostred skál a púšte. V menu nájdete jedlá z ingrediencií priamo zo záhrady. Rezervácia je možná len počas víkendov a pre hostí, ktorí majú tento kulinársky zážitok vo svojom balíčku. Jedlo sa na stôl podáva tradičným spôsobom na vzájomné zdieľanie. Reštaurácia je otvorená počas obedov a večerí od štvrtka do soboty.

Cena: 1200 SAR na jednu osobu

Sass Café Al Ula

Z Monaka priamo do Al Ula. Táto vychýrená štýlová reštaurácia má v púšti svoju novú verziu. Aby ste našli jej vchod, musíte najprv prejsť cez pasáž pomedzi skaly. Ponúka stredomorskú kuchyňu, mixologické vychytávky, barbeque menu navrhnuté šéfkuchárom Diegom Perezsosom a živé vystúpenia. Jedlo sa opäť podáva tradičným spôsobom na vzájomné zdieľanie a reštaurácia je otvorená počas obedov a večerí od štvrtka do soboty. 

La Cantine Du Faubourg Al Ula

Cenami ovešaná francúzska reštaurácia, so stálym sídlom v Paríži a Dubaji, má nový koncept s výhľadom na púštne scenérie. Šéfkuchár Gilles Bosquet vytvoril pre návštevníkov exkluzívne obedové a večerné menu. Jedlo sa opäť servíruje tradičným spôsobom. 

Cena: 800 SAR na osobu.

Awna

Hlavným konceptom tejto reštaurácie je vytvoriť sériu kulinárských zážitkov každý víkend. Každý víkend tu iný svetovo známy šéfkuchár ocenený Michelinovou hviezdou príde vytvoriť jedinečné neopakovateľné menu. 

Čo všetko sa ešte dá v Al Ula robiť?

Navštívte jednu z mnohých ďatľových fariem. Odhadom sa v týchto končinách nachádzajú milióny ďatlových paliem. Husté palmové sady v kontraste s holými skalami na pozadí vytvárajú spolu neskutočné scenérie. A niektorí domáci farmári vás ochotne nechajú ochutnať vypestované ovocie priamo zo stromu. Napríklad, farma Al Ula Fresh je krásnou oázou, ktorú jej saudský majiteľ, oduševnený farmár a podnikateľ sprístupnil zvedavým návštevníkom. Môžete sem prísť ochutnať z každého druhu ovocia, ktoré sa tu vypestuje. A ani zďaleka nejde len o rôzne druhy ďatlí, v Al Ula sa dobre darí aj šťavnatým pomarančom, citrónom, granátovým jablkám, jablkám a iným. Dokonca sa im dobre darí aj s bavlnou, ktorá je na pestovanie dosť náročná. 

Vstupné: 180 SAR na osobu, deti do 12 rokov zadarmo

Let veteránom ponad Al Ula

Už keď budete pristávať na letisku, všimnete si tam parkovať aj niekoľko lietadiel – veteránov. V Al Ula totiž máte možnosť zažiť let v jednom z takých lietadiel a pozrieť si krásne prostredie destinácie zhora. Môžete buď preletieť ponad historické pamiatky alebo letieť ešte ďalej k čiernej a bielej sopke. Nezabudnite prísť na letisko aspoň 30 minút pred plánovaným odletom.

Cena: 1365 SAR na osobu

Východ slnka v balóne

Počas festivalu balónov v rámci festivalu Winter at Tantora vzlietlo k oblohe počas vychádzajúceho slnka až sto balónov. Záujemci o let sa mohli vyviesť na oblohu celkom zadarmo. Vznášali sa vo výške čosi vyše kilometra a mohli sa pokochať rozľahlosťou celej Hegry. Ak medzi nimi na budúci ročník chcete byť vy, nezabudnite sledovať aktualizácie na stránkach: experiencealula.com alebo blinkexperience.com. 

Umelecká exhibícia inšpirovaná Coachellou

Desert X Al Ula je prvou umeleckou interaktívnou exhibíciou svojho druhu v Saudskej Arábii. Ide o jedinečný umelecký prierez miestnou kultúrou a medzinárodný dialóg medzi umelcami zo Saudskej Arábie a okolitých krajín a umelcami, ktorá v rámci projektu Desert X pravidelne vystavujú na festivale Coachella v Kalifornii. 

Dôležité otázky

Koľko dní človek potrebuje?

Pre plnohodnotný zážitok odporúčam aspoň štyri dni. Pridajte viac dní a choďte objaviť ešte nedotknuté ostrovy v Červenom mori, ktoré svojou krásou prevyšujú aj Maldivy.

Musia tu ženy nosiť abaye?

Abaye už viac nie sú povinné, napriek tomu odporúčam niečo skromné, nie príliš priliehavé na telo, s dlhým rukávom, pod kolená a bez výstrihu. Majte úctu k tunajšej kultúre, veď ešte prednedávnom tu ženy museli chodiť od hlavy po päty plne zahalené a mnohé tak uprednostňujú chodiť doteraz. 

Ako rozvoj turizmu do procesu zahrnul lokálnu komunitu?

Kráľovská komisia pre domácich vytvorila jeden z najrozsiahlejších vzdelávacích programov na svete, aby z nich vyškolila profesionálov v oblasti cestovného ruchu, turzimu a pohostinstva. Stovky ľudí v súčasnosti študuje na školách po celom svete, aby sa potom vrátili domov a pracovali v Al Ula. 

IDEÁLNY FESTIVALOVÝ ITINERÁR

ŠTVRTOK

13:00 – prílet na letisko Al Ula

15:00 – obed v La Cantine du Faubourg

17:00 – návšteva Hegry

18:00 – západ slnka pri Slonej skale

20:00 – večera v reštaurácii Awna

PIATOK

9:00 – raňajky v reštaurácii Al Ban 

11:00 – Rock Art Trail a jazdenie na koni v Ashar

13:00 – obed v Annabel

16:30 – túra po Madain Saleh s divadelným predstavením

20:00 – hudobný koncert v hale Maraya

20:30 – recepcia v Maraya

21:00 – koncert

SOBOTA

9:00 – raňajky v rezorte Shaden

10:30 – Jebel Ikmah

11:30 – návšteva farmy Al Ula Fresh

13:00 – obed v Sass Café

15:00 – odchod na letisko

Perníková dedinka Rijal Almaa

Toto nie je ani Ekvádor, ani Peru. Dokonca ani Vietnam, ani Turecko. Nejde ani o rozprávku o perníkovej chalúpke. Aj toto je však Saudská Arábia. Uhádli by ste? Saudská Arábia totiž nie je len púšť a ťavy…

Zuzka Greizinger

LETUŠKA

Som letuška, no kedysi som bola redaktorka v časopise, hlavu v oblakoch mám však odjakživa. Okrem výšok ma vždy lákala aj chuť diaľok, a tak mi raz v hlave vzkriesla skvelá myšlienka – spoznám svet ako letuška Le Tužka. 🙂

FOLLOW ME

Destinácie