Vyberte stranu

Perníková dedinka Rijal Almaa

dec 6, 2019 | SAUDSKÁ ARÁBIA, VŠETKY DESTINÁCIE

VÝLET

24 hodín

UNESCO

svetové dedičstvo

FLOWERMAN

Festival kvetov

Zuzka Greizinger

LETUŠKA

Som letuška, no kedysi som bola redaktorka v časopise, hlavu v oblakoch mám však odjakživa. Okrem výšok ma vždy lákala aj chuť diaľok, a tak mi raz v hlave vzkriesla skvelá myšlienka – spoznám svet ako letuška Le Tužka. 🙂

FOLLOW ME

Destinácie

Toto nie je ani Ekvádor, ani Peru. Dokonca ani Vietnam, ani Turecko. Nejde ani o rozprávku o perníkovej chalúpke. Aj toto je však Saudská Arábia. Uhádli by ste? Saudská Arábia totiž nie je len púšť a ťavy, ale patria k nej aj zelené pohoria, bohatá kultúra a história, takisto ako kryštálovo čisté more plné podmorského života. Teší ma, že môžem byť medzi prvými turistmi z nemoslimského sveta, ktorí majú možnosť preskúmať doposiaľ nepoznané kúty tejto zaujímavej krajiny. Začíname v Rijal Almaa…

Ale nemyslíte si, že som takisto nebola prekvapená, keď som na sociálnych médiách prvýkrát zbadala fotku tejto malebnej dedinky. Nečakala som, že v Saudskej Arábii môžete nájsť aj takéto prírodné scenérie. A asi tak šesť rokov dozadu som takisto bola plná predsudkov. Arabi boli pre mňa všetci teroristi a Saudi krajina prachu a piesku, kde ťavy majú viac práv než ženy. O tejto zaujímavej krajine a jej kultúre som vlastne nevedela vôbec nič. A pri tom v skutočnosti viac pohostinných, milších, priateľskejších a ochotnejších ľudí než v Saudskej Arábii som už asi stretla len v Japonsku. 🙂

Ako získať turistické víza

Odkedy Saudská Arábia v Septembri roku 2019 otvorila svoje hranice svetu, nikdy nebolo ľahšie požiadať o turistické víza. Návštevníci zo 49 krajín sveta môžu získať víza jednoducho online v priebehu pár dní za poplatok 80 amerických dolárov, ktorý takisto pokrýva zdravotné a cestovné poistenie. Elektronický formulár na vyplnenie, ktorý nájdete na oficiálnych stránkach visa.visitsaudi.com, pozostáva iba z troch jednoduchých krokov. Budete musieť vyplniť pár základných údajov z vášho platného cestovného pasu a k tomu priložiť pasovú fotografiu v digitálnej forme. Ja som svoju online žiadosť vyplnila v novembri a e-mail s už platnými elektronickými vízami mi prišiel v priebu piatich minút od zaslania formulára. Platné na celý rok, s opakovaným vstupom do krajiny. Ďalšou dobrou správou je, že nedávno Saudská Arábia predĺžila platnosť všetkých turistických víz, ktorých platnosť vypršala v priebehu pozastavenia medzinárodných letov kvôli epidémii, na dobu troch mesiacov zdarma. 

Čo si obliecť

Vôbec nie malicherná otázka, obzvlášť pre ženy. Tzv. Abaye (národný ženský odev, ktorý pokrýva celé telo) už síce viac nie sú povinné, ale osobne odporúčam v Saudskej Arábii nosiť niečo nenápadné, nie príliš vyzývavé alebo priliehavé, v najlepšom prípade s dlhým rukávom. Neukazujte ani hlboký výstrih, ani nohy nad kolenami, ale svojim oblečením radšej prejavte úctu voči miestnej kultúre. Majte takisto na pamäti, že to nie je ešte tak dávno, keď všetky ženy v Saudskej Arábii museli byť kompletne zahalené v čiernej Aabayi. Hoci to už dnes nie je nevyhnutné, miestne ženy doteraz preferujú zahaľovať sa. Keď som v Saudskej Arábii, takisto radšej chodím oblečená v nejakej peknej farebnej Abayi, a to z dvoch dôvodov: Poprvé, naozaj sa mi Abaya páči a po druhé, nerada príliš vytŕčam z davu, radšej sa snažím aspoň trochu zapadnúť. Okrem toho to dobre vyzerá na fotkách, dáva im to ten správny autentický vzhľad. Videla som však mnoho turistiek, dokonca aj v okolí Rijal Almaa, čo stále nie je až tak turisticky známa destinácia, nosiť obyčajné džínsy. 

Bezpečnosť

Prísne islamské právo a zákony majú aj svoje dobré stránky. Vďaka nim je Saudská Arábia jednou z najbezpečnejších krajín, v akej som kedy bola. Tu si nikto nepotrebuje zamykať auto, a ak stratíte telefón, s najväčšou pravdepodobnosťou ho nájdete ležať na tom istom mieste, kde ste ho stratili alebo vás vyhľadá jeho nálezca. Žiadni vreckári, zlodeji, prefíkaní podvodníci ani nepríjemné pohvizdovanie po ženách, ako tomu býva napríklad v Egypte alebo Maroku. V Saudskej Arábii sa stretnete iba s čistým rešpektom a pohostinnosťou. 

Ako sa sem dostať

Najjednoduchšie a najrýchlejšie lietadlom do Abhy. Denne máte v ponuke niekoľko pravidelných liniek s viacerými domácimi aerolinkami z medzinárodných letísk v Džide, Riyadhe alebo Dammame. Vybrať si môžete aj medzi dvoma low-costovými spoločnosťami ako je Fly Nas alebo Flydeal. Značne tak ušetríte peniaze, lebo lístky na tieto lety zvyčajne stoja menej než lístok na vlak v Európe. Samozrejme, výška ceny závisí aj na období a aktuálnom dopyte. Ja a môj saudský priateľ Abdullah sa rozhodneme pre skorý ranný let so Saudi Airlines a približne za hodinu a pol už pristávame na letisku v Abhe. Určite si zarezervujte miesto pri okne, ak budete mať tú možnosť, pretože pri pristávaní je naozaj prekrásný pohľad na hory a kopce pod vami. Dedinka Rijal Almma je vzdialená ďalšiu hodinu a pol cesty autom z letiska v Abhe, preto určite budete potrebovať auto. Buď si môžete jedno prenajať alebo si prenajmite na celý deň auto aj so šoférom. Miestne požičovne áut majú svoje kancelárie priamo na letisku a ponúkajú nesmierne lacné služby. My zaplatíme len okolo 60 saudských riálov (menej než 20 amerických dolárov) za požičanie auta na jeden deň. Na druhej strane, jeden celý deň s anglicky hovoriacim šoférom vás môže stáť okolo 350 riálov (95 dolárov). Cesta do Rijal Almaa totiž môže byť pre neskúsených šoférov nebezpečná. Cesty sú strmé a príliš kľukaté, typické pre horské podnebie, avšak tie výhľady, ktoré sa vám z okienka auta naskytnú, stoja za to.

Starý muž a opice

Ďalším nebezpečenstvom, ktoré vás môže stretnúť na cestách, sú opice. A tie dokážu byť pekné drzé. Možno vás bude lákať zastaviť a hodiť im nejaké zbytky jedla, ale na vašom mieste by som radšej nechala auto zatvorené. Tieto opice sú profesionálni zlodeji a ľudí sa vôbec neboja. My sme auto zastavili, až keď sme popri ceste videli kráčať staršieho muža v národnom oblečení. Za malú chvíľu nám tento vyše 80-ročný pán ukazuje svoje tradičné arabské zbrane – niečo ako prak, a potom zahnutú dýku zvanú Janbiya, ktorú má zastrčenú za koženým opaskom. Vysvetľuje nám, ako zaháňa do lesa opice, ktoré mu ukradli ovečku! Napriek tomu, že som nezahalená Európanka na cestách so Saudom, ktorý ani nie je moj manžel, nepostrehla som ani jeden odsudzujúci pohľad. Neskôr mi priateľ vysvetľuje, že Sadská Arábia nebola vždy taká uzavretá, ako ju dnešný svet pozná. Okolo rokov 70. to bola úplne normálna otvorená krajina, až kým politika tzv. “zobudenia” neprevzala moc. Tento starý pán si pravdepodobne ešte pamätá časy, keď bolo pre ženy úplne normálne chodiť po uliciach bez Abaye. 

Veniec z kvetov

Po ceste narazíte na niekoľko miestnych ľudí predávať arabský čaj, kávu a ďatle vo svojich provizórnych stánkoch popri ceste. A čím bližšie k dedinke Rijal Almaa budete, tým viac bude pribúdať predavačov ručne pletených kvetinových vencov, najmä v blízkosti odpočívadiel s verejnými toaletami alebo na parkoviskách s výhliadkou. Zoberte si jeden veniec pre seba, aj keď ste chlap! V tejto časti Saudskej Arábie nosia kvetinovú ozdobu na hlavách aj muži! Navyše, je to tradícia privítať hostí ručne pleteným kvetinovým vencom. 

Dejiny Rijal Almaa

O necelé dve hodiny konečne dorazíme do cieľa – do dedinky Rijal Almaa, ktorá mi pripomína perníkové chalúpky. Trvalo nám to síce trochu dlhšie, než sme čakali, ale to preto že sme po ceste často zastavovali na prestávku, alebo aby sme sa pokochali výhľadom. Dedinka Rijal Almaa patrí na zoznam svetového dedičstva UNESCO a nachádza sa v južnej časti Saudskej Arábie, v regióne Asir neďaleko od hraníc s Jemenom. Aj preto vplyv Jemenu v kultúre a architektúre je tu veľmi markantný. Kedysi bolo toto miesto významnou zastávkou pútnikov z Jemenu na ceste do svätých miest Mekky a Mediny. A tiež to bolo práve tu, kde odvážne Asirské kmene porazili 50-tisícovú osmanskú armádu a prinútili ich podpísať nezávislosť Asirov od Osmanskej ríše roku 1825. “Asir” v arabskom jazyku znamená “ťažko zdolateľný” a presne to popisuje nielen povahu vysokohorskej okolitej prírody ale aj Qahtanského kmeňa, ktorý tu žije. Niet divu, že v dedinke Rijal Almaa sa nachádza aj najstaršie múzeum Saudskej Arábie, táto časť krajiny má mimoriadne bohatú históriu. Miestni ľudia, ktorí patria ku Qahtanskému kmeňu sú aj na svoje kultúrne dedičstvo mimoriadne hrdí. Muži tu napríklad nenosia biele tóby, aké sú typické pre zvyšok Saudskej Arábie, ale majú svoj vlastý tradičný kostým. 

Skanzen v Rijal Almaa

Rijal Almaa je pôvabná a fotogenická dedinka nielen vďaka svojej polohe, ale i pre krásnu architektúru. Tvorí ju 60 niekoľko-poschodových domov, ktoré boli postavené tradičným spôsobom z hliny, dreva a kameňa a veľmi sa podobajú domom v Jemene. Miestne ženy podľa tradície natierajú okenice a dvere pestrými farbami. Dnes už však dedinka slúži len ako historická pamiatka a klíčiace lákadlo na turistov. Vstupné do dedinky je 20 riálov (5 dolárov). V jednom zo starých kamenných domov sa nachádza aj najstaršie múzeum v Saudskej Arábii, ktoré dnes disponuje 2800 kusmi historických artefaktov a asi 500 kilogramami prastarých klenôt. Múzeum je takisto prehliadkou toho, ako miestni ľudia zvykli nažívať v týchto končinách. Nájdete tu plne zariadenú obývačku a dokonca aj väzenie s originálnymi reťazami. Vstupné do múzeum je zarátané v cene vstupu do historickej dedinky. 

Kedy je najlepší čas navštíviť Rijal Almaa

V podstate sem môžete prísť v ktorúkoľvek časť roka, iba majte na pamäti, že zimy tu môžu byť dosť chladné, keďže dedinka sa nachádza dosť vysoko v horách. My sem prichádzame začiatkom decembra a počasie máme veľmi príjemné, mierne chladné po západe slnka. Jednoznačne však najlepší čas na návštevu je počas kvetinového festivalu “Flowerman” (Kvetinový muž) v Auguste, keď celá dedinka doslova rozkvitne. Súčasťou festivalu je svetelno-hudobná šou, ktorá rozsvieti celú dedinu a na fasádach pôvodných domov sa premietajú farebné obrazy. Miestne rodiny, turisti a cestovatelia sa zhromažďujú na drobnom námestí pripomínajúcom malý amfiteáter a odtiaľ pozorujú premietané pestrofarebné výjavy, ktoré tancujú na fasádach domov do rytmu hudby. Všetko sa to deje v tradičných farbách, ktorými sú natreté aj okenice. Toto vysoko moderné predstavenie nie je však jediným lákadlom, ktoré sa má vryť do pamäte návštevníkov. Tým ďalším majú byť stánky s tradičnými remeslami. Ženy tu vyrábajú tradičné parfémy a vône (tzv. Bokhur) z miestnych materiálov, kým muži dávajú tvár hlineným nádobám a vázam. Nájdete tu stánky, ktoré ponúkajú vyzdobené farebné Abaye alebo sladké pečivo a arabskú kávu. Okrem toho sa tu počas festivalu odohráva niekoľko rôznych folklórnych vystúpení, ktoré majú návštevníkom priblížiť miestnu kultúru a tradície. Festival zvyčajne beží až do konca augusta a jeho súčasťou je svetelná šou, živé vystúpenia, večere poézie a umenia a tradičný trh remesiel. 

Covid-19 aktualizácia: Aj toto leto roku 2020 v čase pandémie sa má tradičný festival “Flowerman” v Rijal Almaa uskutočniť, a to na podporu domáceho turizmu. Bohužiaľ, nič nenasvedčuje tomu, že by sa v blízkej dobe mali znovu otvoriť hranice aj pre zahraničných návštevníkov. Určite si však pridajte toto miesto na svoj zoznam destinácii, ktoré chcete navštíviť budúci rok. 

Kde sa v Rijal Almaa najesť

V historickej časti dedinky nie sú žiaľ žiadne reštaurácie, ale pár drobných lokálnych pohostinstiev nájdete v blízkom okolí. Pri vstupe do historickej časti sa však nachádza celkom dobre vybavený supermarket, ktorý okrem iného funguje aj ako obchod so suvenírmi. Keď sme s obdivovaním pamiatok hotoví my, zastavíme sa v jednom z parkov na ceste naspäť do Abhy. Pri ceste priamo na ulici tam miestne ženy ponúkajú špeciality domácej kuchyne. Najlepší spôsob ako ochutnať miestnu kuchyňu. Necháme si naložiť do misiek, usadíme sa do trávy v parku a vychutnávame si náš malý provizórny piknik. 

Kde ostať na noc

V blízkom okolí Rijal Almaa sa nenachádza žiaden hotel ani penzión, najbližšie solídne ubytovanie nájdete až v Abhe. To sa však môže v priebehu pár rokov zmeniť, vidím ako sa v okolitých kopcoch začínajú stavať prvé hotely. V Abhe je už aj v dnešných dňoch široká ponuka od luxusných hotelových apartmánov po viac ekonomickejšie možnosti pre ľudí s nižším rozpočtom. Nám sa podarí natrafiť na súkromný apartmán, ktorý si prenajmeme na noc iba za 150 riálov. 

Ak vám ostane viac času

Ďalší deň už musím bohužiaľ skoro vstávať, aby som chytila lietadlo cez Riyadh naspäť do Abu Zabí, keďže ma tam čakajú pracovné povinnosti. Ak však máte viac času než ja, pozrite si aj samotnú Abhu. Toto mesto je známe ako najvyššie položené veľkomesto v Saudskej Arábii. Niektoré časti mesta sa nachádzajú v nadmorskej výške až 2400 m. n. m. Denné teploty sa tu preto v priebehu roka pohybujú od 15°C do 35°C. V meste nájdete niekoľko historických pamiatok ako je múzeum Al-Muftaha, Palác Shada, Pevnosť Shamasan alebo historická štvrť Al-Basta. Ak osobne ľutujem, že som niečo premeškala, tak to pre pohorie Al-Soudah a reštauráciu Meraki London, ktorá sa nachádza skoro v oblakoch. Pre vysokú polohu a nepriaznivé veternostné podmienky je však toto miesto otvorené iba počas hlavnej sezóny v lete (júl-august). Výhľad z reštaurácie je niečo neuveriteľné. Nadobudnute pocit, že obedujete priamo v nebi. 

Ľudia a politika Saudskej Arábie

Môj výlet do Saudskej Arábie rozhodne patrí k tým najzaujímavejším a najprekvapivejším v tomto roku. Úprimne, nečakala som, že Saudská Arábia môže ukrývať také historické klenoty, tak zelené plochy a toľko prívetivých miestnych ľudí. Je to len niekoľko mesiacov, odkedy sa krajina otvorila širšiemu svetu ako dôsledok novej politiky. Saudská Arábia sa mení závratným tempom, no napriek tomu západné média ju skôr portrétujú ako krajinu s obmedzenými ľudskými právami pre ženy. Je pravda, že len nedávno bolo dovolené ženám voliť alebo šoférovať auto. Pre tieto dôvody sa potenciálni turisti zo západných krajín rozdelili na dve skupiny: na tých, ktorí su zvedaví spoznať Saudskú Arábiu vlastnými očami, bez zaujatia a s otvoreným srdcom, a tých, ktorí odmietajú podporovať turizmus v krajine, s ktorou politikou nesúhlasia. Moja otázka však znie: Súdite krajinu podľa jej ľudí alebo podľa jej vlády? A ak chcete pomôcť miestným ženám získať lepšie práva, budete bojkotovať každé pozvanie na návštevu alebo naopak budete všetky ženy sveta povzbudzovať, aby do Saudskej Arábie zavítali a spojili sa s miestnymi ženami? Osobne som chcela Saudskú Arábiu navštíviť, pretože som chcela spoznať miestnu kultúru a históriu, ktorá je tisícky rokov staršia než zákony, ktoré riadia krajinu v súčasnosti. Takže ľudia, príďte navštíviť Saudi, príďte si spraviť vlastný obrázok (aj fotografie) o tejto krajine. Môžete byť nepatrným mostíkom medzi dvoma odlišnými kultúrami… 

AL ULA – Saudi Petra Plus

Toto nie je Petra. Ani Jordánsko. Ani, nakrúcanie filmu Indiana Jones. Toto je Saudská Arábia. Odkedy sa táto krajina otvorila turizmu, postupne odhaľuje svoje skvosty, ktoré doteraz ostávali pred svetom ukryté. A nad všetkými miestnymi pokladmi stojí magická Al Ula.

Zuzka Greizinger

LETUŠKA

Som letuška, no kedysi som bola redaktorka v časopise, hlavu v oblakoch mám však odjakživa. Okrem výšok ma vždy lákala aj chuť diaľok, a tak mi raz v hlave vzkriesla skvelá myšlienka – spoznám svet ako letuška Le Tužka. 🙂

FOLLOW ME

Destinácie