Vyberte stranu

Amsterdam

jan 22, 2018 | EURÓPA, HOLANDSKO, VŠETKY DESTINÁCIE

LAYOVER

26 hodín

ZOZNAM

coffeeshopov

SPRIEVODCA

mestom

Zuzka Greizinger

LETUŠKA

Som letuška, no kedysi som bola redaktorka v časopise, hlavu v oblakoch mám však odjakživa. Okrem výšok ma vždy lákala aj chuť diaľok, a tak mi raz v hlave vzkriesla skvelá myšlienka – spoznám svet ako letuška Le Tužka. 🙂

FOLLOW ME

Destinácie

Typický je svojimi tulipánmi, veternými mlynmi, drevákmi, kanálmi, mostmi, byciklami či coffeeshopmi. Pre väčšinu je to však najmä mesto slobody, nespútaného života, nočných klubov a užívaní si sexu s jointom medzi prstami…

Je až neuveriteľné, že ja Európanka prvýkrát navštívim jedno z najobľúbenejších miest v Európe až ako letuška, keď mi skoro po troch rokoch crew control pridelí let do Amsterdamu. O to viac sa však na novú destináciu teším. Krátko pred pristátím nás kapitán straší, že možno budeme musieť pristáť v Belgicku, nad Amsterdamom sa totiž premáva nekontrolovateľná víchrica. Našťasie, kým doletíme ponad mesto, počasie sa umúdri. Akurát dostať sa do mesta z letiska, potom, čo bola odstavená takmer každá možná doprava, bude trochu náročné…

Amsterdam a bicykle

Hlavne mesto Holandska s približne 800 tisíc obyvateľmi v podstate stojí na 5 miliónoch drevených pilotov, ktoré ho držia nad hladinou močiara. Charakter Amsterdamu tak určuje dômyselný systém kanálov zo 17. storočia, vysoké úzke tehlové domy s veľkými oknami bez záclon, farebné hausboty, ktoré sa spokojne čvachtajú na vode, obchody s čipkovanou spodnou bielizňou a ulice plné ľudí všetkých farieb a národností. Ktovieako trčíte z davu vo vašej krajine, v Amsterdame sa všetky odchylky od normálu strácajú v širokej pestrosti. Pri prechádzke jeho uličkami však vždy musíte ostať v strehu, v žiadnom prípade sa nevypláca vstupovať do špeciálnej zóny hneď vedľa chodníka – samozrejme, ak nechcete mať zvonček od bicykla vrazený medzi lopatkami. Kolízie s cyklistami tu patria k najčastejším nehodám, čo môžem potrvdiť – hneď čo vyjdem z hlavnej stanice, skoro zrámujem jedného cyklistu. Inak Amsterdam rozhodne patrí medzi najbezpečnejšie mestá Európy. Taxíky sú drahé, autom sa po meste jazdí veľmi komplikovane (politika Amsterdamu v záujme ochrany životného prostredia ani automobilovú prepravu veľmi nepodporuje) a metro sa oplatí využívať, len ak cestujete z jedného konca mesta na druhý, preto každý Amsterdamčan jazdí po meste na bicykli – študenti, manažéri v kravatách, policajti a dokonca aj dôchodkyne s nákupnými taškami. Ak chcete splynúť s davom, požičajte si bicykel (najväčšie požičovne bicyklov nájdete rovno na hlavnej stanici a v centre mesta) a zabudnite na dáždníky, hoci v Holandsku prší možno ešte častejšie než v Londýne. Miestni dávajú prednosť nepremokavým bundám s kapucňami a gumákom…

Prvá trieda

Našťastie, kým sa metrom prepravím z letiska Schiphol na hlavnú centrálnu stanicu, pršať prestáva, obloha sa vyčasuje a kombinácia západajúceho slnka a posledných obláčikov na oblohe začne nad mestom vytvárať neuveriteľnú paletu pastelových farieb. A že zima je jednotvárne ročné obdobie! Amsterdam je takisto mesto ideálne vybavené pre kaviarenských povaľačov a kaviareň s tou najfantastickejšou atmosférou nájdete priamo na hlavnej stanici. Volá sa 1e Klass a kedysi to bola čakáreň pre pasažierov prvej triedy. Kaviareň si nechám na neskôr, bicykel si nepožičiam, chcem si vychutnať atmosféru uličiek a pešky. Rozmýšľam však, že cestou naspäť z letiska do hotela si možno za 20 Eur prenajmem vymakaný tesla taxík na elektrický pohon. Taxi spoločnosti v Amsterdame totiž takisto podporujú životné prostredie! Od hlavného vchodu zo stanice zabočím do prvej úzkej uličky vľavo od mostu a ocitnem sa priamo v strede najslávnejšej a podľa mňa najkrajšej štvrti celého Amsterdamu – Red Light District. 

Hriešna ulička

Spolu so súmrakom sa rozsvecujú pôvabné červené lampičky v štvrti červených svetiel okolo najstaršej budovy v meste – kostola Oude Kerk (nebeské ticho uprostred oázy hriechu). Tam sa v špeciálnych výkladoch ponúkajú ženy i muži všetkých vekových i váhových kategórií. Kto má peniaze a chuť, môže vstúpiť dnu, záclonky vyvoleného výkladu sa za vami zatiahnu. Kto má peňazí menej, môže si pozrieť aspoň peep show a pre tých ostatných je tu aspoň prehliadka rôznych sex shopov. Ani cez deň, ani v noci nejde o nebezpečnú prechádzku, okolie je prísne kontrolované bezpečnostnými kamerami a políciou. Jediné, čo by nemuselo dopadnúť dobre, je fotografovanie výkladov. To je tu prísne zakázané. V posledných rokoch však už červená štvrť nie je tým, čo bývala. Sexturizmus je na ústupe a v rámci projektu Móda červených svetiel niekoľko typických výkladov zabrali ateliéry mladých návrhárov. Stále je to však štvrť tých najbizarnejších múzeií na svete! Prejdem napríklad okolo múzea hashu a trávy, kráľovstva kondómov, múzea sexu, erotiky a asi najväčší rad ľudí stojí pred múzeum prostitúcie… 

Kaviarne a tráva

Keď sa slnko úplne skryje za obzor, stratím sa v jednej z priečných uličiek a neodolám výkladom plných belgických gofier a palacieniek s jahodami, čokoládou a šľahačkou a sadnem si do jednej z cukrární na čokoládové fondue. Keby som so sebou mala priateľa, už by sme určite boli v niektorom zo známych coffeeshopov, ale tento zážitok si nechávam na našu dovolenku po Európe, ktorú plánujeme v apríli. Kto ide na dovolenku za nočným životom, Amsterdam je to najsprávnejšie mesto. V jeho centre sa nachádza množstvo hudobných klubov, pubov, „masážnych salónov“ a samozrejme nezameniteľných kaviarničiek, v ktorých si môžete zapáliť jointa. Amsterdamské coffeeshopy môžu predávať marihuanu, avšak nie viac ako 5g na osobu. A hoci sa holandská vláda neraz vyhrážala zákonom predaja trávy zahraničným turistom, zatiaľ sa, pokiaľ viem, nič nezmenilo. Jednotlivé coffeeshopy sa líšia jeden od druhého a to, čo majú spoločné, je, že sa v nich nepredáva alkohol. Jeden z najstarších coffeeshopov v Amserdame Bulldog to vyriešil tak, že hneď vedľa otvoril Bulldog pub, kde sa čapuje pivo (samozrejme aj pravý holandský Heineken), takže v priebehu večera môžete prechádzať z jedného podniku do druhého podľa toho, na čo máte práve chuť. Medzi najznámejšie coffeeshopy vraj patria – Barney’s, Rokerij, Global Chillage, Pink Floyd, De Kroon, Abraxas a Homegrown Fantasy. Sľubujem, že nabudúce vyskúšame s priateľom čo najviac z nich a dám vedieť, ako to naozaj s nimi je. 🙂 Okrem coffeeshopov sú tu ešte tzv. Smartshopy, ktoré nepredávajú žiadne ilegálne produkty, len doplnky výživy, ako je napríklad legálna alternatíva extázy z byliniek. No neviem teda, kde zaraďujú Crazy mushrooms shop, okolo ktorého práve prechádzam…

Pozor, Marihuana je síce v Holandsku v malom množstve povolená, ale nesmie sa fajčiť hocikde, len na vyhradených miestach, a to v coffeeshopoch. Naopak, fajčiť klasické tabakové cigarety sa nesmie v pohostinstvách, uzavretých priestoroch a na verejných priestranstvách…

Nákupy štýlovo

Naspäť k hlavnej stanici sa vyberiem paralelnými uličkami Rokin, Kalverstaat a Spuistraat… Na kilometri dlhej pešej zóne Nieuwedijk-Kalverstaat neďaleko od hlavnej stanice sa dobre robia klasické babské nákupy. Na tomto mieste nájdete aj známe kníhkupectvo American Book Center. Na uliciach Damrak a Rokin narazíte na množstvo čajovní a spirituálnych obchodíkov. Za luxusom treba zájsť na ulicu Pieter Cornelisz Hoofsstraat, familárne zvanú P.C., kde svoje miesto majú najdrahšie značky a haute couture butiky. Všetky najväčšie obchodné centrá nájdete v okolí námestia Dam, srdca Amsterdamu. Práve tu sa nachádza Kráľovský palác, burza, Múzeum Madame Taussand, Nový kostol, Národný pamätník obetiam druhej svetovej vojny i najvychýrenejší hotel v meste – Krasnopolsky. Dam je podobne ako český Václavák miestom národných osláv i demonštrácií. A počas všedných dní najmä centrálnym strediskom všetkých holubov. 🙂

Mesto múzeií

Zvyšok mesta si nechávam na druhý deň ráno. Tentoraz sa však od hlavnej stanice vyberiem viac doprava, okolo Múzea Anny Frankovej (ktoré si nechávam na inokedy) cez De Negen Straatjes – deväť stŕmych uličiek medzi najväčšími kanálmi mesta, až sa vynorím ná námestí Muntplein a pri veľkom trhu kvetov (Flower Market), kde obyčajne počas sezóny narazíte na množstvo tulipánov. Pôvodný plán bol zájsť okolo jedného z najstarších kín v Európe – Tuschinski Theater na námestí Leidseplein až do štvrte na juhu mesta, kde okolo niekdajšieho parku hippie komunity – Vondelpark stojí hneď niekoľko pozoruhodných múzeií – Rijksmuseum (amsterdamský Louvre), Stedelijk Museum s najdrahšou zbierkou moderného umenia, Múzeum diamantov či Múzeum slávneho umelca bez ucha – Vincenta Van Gogha. Okrem toho je tu vraj aj množstvo obchodíkov s vintage tovarom a starožitníctvom. Keď sa mi však priateľ po telefóne prizná, že nevie, kto je Van Gogh, zlomyseľne nechávam vzdelávaciu prehliadku múzeí na našu spoločnú dovolenku. 🙂 Aj tak lístky do múzeí je lepšie zakúpiť si vopred online, rady pred vstupom bývajú ozaj dlhé. Pokračujem na Námestie Rembrandt so svojimi tradičnými holandskými pubmi, v ktorých hráva živá muzika, nočnými klubmi a areálom gayov. Práve tu však môžete naraziť aj na viacero rešpektovaných obchodíkov s diamantmi… 

Kanále a mosty

Pristavím sa pri stánku s haringovými sendvičmi, ktoré patria k typickej holandskej pochúťke a pokračujem k najznámejšiemu mostu Skinny Bridge, ktorý sa každých 20 minút otvára, aby popod neho mohli preplávať väčšie lode. Most je však naozaj veľmi skinny a ani keď sa začne otvárať, nijako špeciálne ma neohúri. Rôzne bedekre však odporúčajú Amsterdam spoznať z paluby loďky po kanáloch a podpod rôzne mosty. Museumboot je napríklad populárna plavba, ktorá vás za cca 15 Eur na osobu bude prevážať po všetkých hlavných atrakciách mesta, pričom lístok zahŕňa vstup do múzeí. Hmmm, možno nabudúce… Keď sa nakoniec priblížim k Rembrandtovmu múzeu, k domu, v ktorom umelec skutočne kedysi žil a tvoril, vonku sa spustí riadny lejak. Nasadím na hlavu kapucňu, schovám foťák do vrecka a upaľujem naspäť na hlavnú stanicu… Prípravná prehliadka mesta je ukončená, viem na čo všetko sa môžem tešiť v apríli! 

Tip:

Najlepšie vysmážané hranolky v meste s pravou holandskou majonézou – špecialita, ktorá sa dostala až do filmu Pulp Fiction, sa servíruje v podniku Vleminckx na Ul. Voetboogstraat 31- 33.

Zuzka Greizinger

LETUŠKA

Som letuška, no kedysi som bola redaktorka v časopise, hlavu v oblakoch mám však odjakživa. Okrem výšok ma vždy lákala aj chuť diaľok, a tak mi raz v hlave vzkriesla skvelá myšlienka – spoznám svet ako letuška Le Tužka. 🙂

FOLLOW ME

Destinácie