Vyberte stranu

Siem Reap

feb 12, 2019 | KAMBODŽA, VŠETKY DESTINÁCIE

TRI DNI

V Kambodži

ANGKOR WAT

komplex chrámov

TUK-TUK

najpohodlnejšia doprava

Zuzka Greizinger

LETUŠKA

Som letuška, no kedysi som bola redaktorka v časopise, hlavu v oblakoch mám však odjakživa. Okrem výšok ma vždy lákala aj chuť diaľok, a tak mi raz v hlave vzkriesla skvelá myšlienka – spoznám svet ako letuška Le Tužka. 🙂

FOLLOW ME

Destinácie

Medzi letmi z Tokia a do New Yorku mám presne tri voľné dni. Koľko času, myslíte, potrebujem na to, aby som sa rozhodla, zbalila si veci, zarezervovala letenku aj ubytovanie a vyrazila na cestu? Presne 45 minút!

Mám tri dni voľna, ktoré potrebujem naplniť nejakým zaujímavým výletom. Posledné dni sa necítim celkom vo svojej koži a taký výlet vždy pomôže. Ale kam sa vybrať na takú krátku dobu? Siem Reap v Kambodži bol vždy mojim snom a letecké spojenie cez Bangkok z Abu Zabí je veľmi jednoduché. Posledné dni som toho veľa nenaspala, keďže som práve pristála z rušného Tokia, a ani sa tak skoro nevyspím, keďže o tri dni ma čaká ešte rušnejší New York na opačnej strane zemegule. Napriek tomu som pripravená vyraziť. Dokonca aj počasie a voľné miesta na lete sľubujú, že netreba váhať… 

Najlepší čas na Siem Reap

Kedy navštíviť Angkor Wat? Najlepšie sú vraj mesiace december a január, kedy sú dni bezpečne slnečné a suché. Je to však zároveň čas hlavnej turistickej sezóny, preto rátajte aj s podstatne väčším počtom návštevníkov i vyššími cenami. Apríl a máj môžu byť už príliš horúce, najmä Máj, kedy vlhká klíma mení krajinu na neznesiteľnú parnú saunu. Od júna do novembra môžete zase očakávať daždivé počasie. Na druhej strane, v tomto období chrámy nie sú tak preplnené a okolitá tropická príroda sa nachádza vo svojej bujnej zelenej krásne. Určite si so sebou vezmite dáždnik, no dážď sem prichádza skôr v krátkych hustých sprchách, ktoré nezvyknú dlho trvať a rýchlo ustupujú slnečným momentom. Osobne mám k dispozícii začiatok februára, a to znie ako sľubný kompromis…

Ázijská ‘Boutique’ aerolinka

Najprv beriem let s Etihadom z Abu Zabí do Bangkoku a vďaka môjmu povestnému šťastiu na palube stretnem medzi posádkou hneď dve slovenské kamarátky. Zaraz je o mňa dobre postarané! Podržia mi celý voľný rad sedadiel iba pre mňa, a tak sa môžem dať do vodorovnej polohy a trochu dospať zameškané. Z Bangkoku do Siem Reap to je už iba jeden priamy krátky hodinový let s Bangkok Air. Na rozsiahlom letisku v Bangkoku sa takmer stratím a na check-in prídem neskoro, ale našťastie, nechajú ma ešte prejsť! Tuším som ešte neletela menším lietadlom, než je ATR 72. Cítim sa skoro ako v privátnom tryskáči…

Víza priamo na letisku

Víza do Kambodže dopredu vybavovať netreba, zakúpite si ich priamo na letisku v Siem Reap. Iba vyplníte formuláre, ktoré dostanete v lietadle. Nezabudnite si však so sebou zobrať jednu pasovú fotku. Ja som si zabudla a dosť kvôli tomu celú cestu stresujem, ale víza mi dali aj tak. Zdá sa, že okolo zabudnutých fotiek nerobia veľkú drámu. Cena za víza je 30 amerických dolárov. Určite si zoberte nejakú hotovosť v dolároch so sebou, budete ich potrebovať po celý výlet. 

Zadarmo do lepšieho

Na poslednú chvíľu som si zarezervovala jednoduchý ale príjemný hotel Golden Banana Residence aj s bazénom, raňajkami a odvozom z letiska a na letisko v cene pobytu 40 dolárov na noc. Z hotela mi síce odpísali, že v rezervovaciom systéme nastala nejaká chyba, a už pre mňa nemajú miesto, ale že ma ubytujú na lepšom mieste v susedstve. Na letisku ma už čaká hotelový poslíček spolu so šoférom tuktuku, v rukách drží ceduľku s mojim menom. Po ceste naprieč mestom Siem Reap mi mladý poslíček s tým najširším úsmevom na svete rozpráva o svojom meste. Viac ma však zaujíma život Kambodžanov, keďže viem, že Kambodža je dosť chudobná krajina. Poslíček mi rozpráva, že tí ktorí sa naučia po anglicky, môžu robiť v cestovnom ruchu, a to je pre Kambodžanov celkom šťastná profesia. Keď prechádzame najrušnejšou časťou mesta a tlačíme sa v dopravnej zápche, poslíček mi ukazuje rušnú Pub Street – centrum nočného života. Nemyslím si, že si však nájdem čas na tento druh zábavy, miestne pivo alebo pochúťky ulice, keďže som už poriadne unavená. Hotel the Amazing Residence, kde som nakoniec ubytovaná, je fakt skvelý. Som nadšená zo svojej priestrannej izby zariadenej v bohémskom štýle a kúpelne s veľkou vaňou. Zmôžem sa však len na rýchlu sprchu a zaľahnem do postele. Zajtra musím vstávať už o štvrtej ráno, aby som stihla slávny východ slnka nad jazerom pri Angkor Wat. 

Ako sa prepravovať po Siem Reap

Najjednoduchšie to ide s vozidlom tuktuk. Jeden si môžete najať aj so šoférom na celý deň. Dovezie vás, kam len budete chcieť, a kým budete chodiť po pamiatkach, bude na vás čakať na parkovisku. Včera som sa so šoférom dohodla, aby ma na druhý deň previezol aj po komplexe Angkor Wat. Tuktuky, ktoré vám odporúči hotel, bývajú drahšie, keďže šoféri musia zaplatiť hotelu províziu. Na ulici nájdete tuktuk lacnejšie. Na hľadanie som však nemala čas, keďže som pristála pomerne neskoro večer. Ceny sa pohybujú okolo 30 dolárov za malý havný okruh (poldňový výlet) po komplexe a 40 dolárov za celodňový výlet.

Kde si zakúpiť lístky na Angkor Wat

Angkor Wat je obrovský komplex chrámov zaradený medzi chránené dedičstvo Unesco, ktorý sa rozprestiera okolo Siem Reap. Nie je to len jeden chrám, ako som si pôvodne myslela. Ak nie ste Kambodžan, potom budete do komplexu potrebovať vstupný lístok, ktorý ľudia obecne nazývajú Angkor Pass. Pass platí aj do ostatných chrámov v okolí Siem Reap, ako sú Phnom Krom, Wat Athvea, Kbal Spean, Beng Mealea a Rolous Group. Zakúpiť si ho môžete jedine v oficiálnom centre, ktoré sa nachádza asi 4 km od mesta a otvorené býva od 4:30 ráno do 5:30 večer. Pass sa nedá kúpiť ani online, ani prostredníctvom hotela, každý si musí vystáť rannú frontu. V centre môžete platiž buď v hotovosti, a to v niekoľkých menách (eurách, dolároch, thajských bathoch, alebo kambodžských rieloch), alebo kreditnou kartou. Na mieste je aj bankomat na hotovosť. Pass na jednodňový výlet sa vydáva vždy do piatej, lístok zakúpený po piatej platí od nasledujúceho dňa. V ponuke sú tri typy lístkov – jednodňový pass za 37 dolárov, 3-dňový za 62 a 7-dňový za 72 dolárov. 

Návštevné hodiny

Väčšina chrámov v okolí je otvorených od 7:30 ráno do 5:30 večer, ale sú medzi nimi aj výnimky. Angkor Wat a Srah Srang môžete navštíviť už od piatej ráno, aby ste si mohli užiť východ slnka; kým Phnom Bakheng a Pre Rup sú otvorené od piatej rána do siedmej večer kvôli východu aj západu slnka.

Komplex chrámov Angkor Wat a prečo záleží na správnom načasovaní

Keď prídete do Siem Reap, všetci vám povedia, že máte vstať o štvrtej ráno a začať s hlavným chrámom Angkor Wat pri východe slnka. Rovnakú informáciu však dostanú tisícky ďalších turistov, preto rátajte s tým, že na tomto mieste trik so skorým ranným vstávaním nefunguje. Tlačeniciam a zástupom turistov sa tu nevyhnete. Najmä nie skoro ráno. Na druhej strane pozorovať východ slnka ponad jazero a spoza vežičiek chrámov, je niečo, čo nemôžete premeškať. A možnosť ako si to užiť bez ostatných ľudí tu nie je. V tej tme ich možno najprv nezbadáte, ale budú tam všade okolo vás, sedieť a čakať na východ slnka ako každý. Táto informácia vám však môže pomôcť naplánovať zvyšok výletu. Po východe slnka si pozrite, koľko toho stihnete, kým nastúpia horúčavy, ale to najepšie si nechajte na druhý deň. Aj na druhý deň budete musieť vstávať skoro. Skontrolujte si, kedy sa otvárajú chrámy, ktoré chcete najviac vidieť. Pravdepodobne to bude okolo 7 – 7:30 ráno. A kým všetci ostatní turisti budú stále sledovať východ slnka, začnite na opačnej strane. Osobne odporúčam začať s chrámom Ta Prohm. To je ten, kde stromy vyrastajú priamo zo striech a ktorý preslávil film Tomb Raider. Stavím sa, že práve tu budete chcieť stráviť najviac času a spraviť čo najviac fotiek. Buďte tam preto už od otváracích hodín, aby ste sa vyhli tlačeniciam. Každý tuktuk šofér bude pre vás mať v ponuke pripravený malý hlavný okruh a veľký okruh, ale podľa mňa okruhy netreba, dohodnite sa s ním na vlastnom programe. Mne prídu všetky chrámy takmer na vlass rovnaké, akurát Ta Prohm, Angkor Wat a Bayon (chrám tvárí) niečím vyčnievajú…

Východ slnka nad Angkor Wat

Keďže ja žiadne takéto dobré rady vopred nedostanem a vlastne som vôbec nemala ani potuchu, aký obrovský tento komplex je, o 4:30 už vyrážam tuktukom na hlavný okruh, ktorý začína pozorovaním východu slnka pri hlavnom chráme Angkor Wat. Na ďalší deň sme sa dohodli na veľký okruh. V hoteli ma vybavia skromným balíčkom namiesto raňajok, na ktoré vstávam priskoro. Prvou zastávkou je návštevnícke centrum, kde si musím vystáť rad na lístok. Okolo piatej ráno ma už však šofér vyhadzuje pred bránami Angkor Wat. Vonku je stále poriadne tma, cítim sa trochu stratená, neviem kam ísť, tak sa nechám zlákať a najmem si jedného zo sprievodcov, ktorí ponúkajú svoje služby pri vchode do komplexu za 20 dolárov. Vy to však zvládnete aj bez sprievodcu, ak chcete, stačí nasledovať dav. Pre mňa je to spôsob ako dať ďalšiemu Kambodžanovi možnosť privyrobiť si. Sprievodca mi navyše sľubuje, že mi ukáže najfotogenickejšie miesta. Najprv ma však berie k nejakému menšiemu bočnému jazierku, kde je údajne menej ľudí a rovnako krásny výhľad. A kým čakáme, až vychádzajúce slnko sfarbí oblohu do ružova, rozpráva mi o histórii a kultúre miesta. Dozvedám sa aj to, že začiatok februára nie je najvhodnejší na návštevu, keďže v tomto čase sem prichádza množstvo čínskych turistov, ktorí akurát majú prázdniny spojené so začiatkom čínskeho nového roka. Po východe slnka ma sprievodca berie na malú túru po okolí, pomáha mi s fotkami a nakoniec ma opúšťa pred vchodom do výhliadkovej veže. Do 8:30, kedy sa mám znova stretnúť so svojim šoférom tuktuku na parkovisku, mám ešte nejaký čas, no rozhodnem sa šliapanie do veže vynechať a radšej sa ponevieram po okolí a fotím. Po Angkor Wat zážitku pokračujeme v navštevovaní ďalších chrámov z hlavného okruhu, pričom scenár je zakaždým ten istý: Tuktuk ma vyhodí pred ďalším chrámom, a kým sa tulám po starých ruinách, čaká ma na parkovisku. Všetky chrámy mi však prídu takmer na vlas rovnaké, akurát Ta Prohm a Bayon sú iné. Bohužiaľ, so stúpajúcim slnkom na oblohe začína byť neznesiteľne horúco a aj ľudí je v chrámoch čím ďalej, tým viac. 

Poobedňajšia siesta

Okolo jednej poobede sme s hlavným okruhom hotoví. Šofér mi navrhuje vziať ma na nejaký obed v meste, ale ja uprednostňujem návrat do klimatizovaného hotela. Namiesto obeda si celkom dobre vystačím so šťavnatým ananásom a mangom, ktoré si kúpim po ceste. To, čo teraz potrebujem ďaleko viac než obed, je osviežujúca sprcha a siesta pri bazéne. Neskôr si v hoteli doprajem skorú večeru a objednám si zeleninové curry a pred tým, než sa hodím do postele, ešte stihnem perfektnú masáž…

Ako Lara Croft

Pôvodný plán na ďalší deň zahŕňal veľký okruh. A keďže tentoraz nevstávam na východ slnka a ostatné chrámy neotvárajú skôr ako o siedmej ráno, dnes vyrážame o čosi neskôr ako včera. Vezmem si svoj raňajkový balíček na cestu, ale po ceste mením plány. Hovorím svojmu šoférovi, nech zabudeneme na veľký okruh (aj tak sú všetky chrámy rovnaké) a zoberie ma radšej znova k Ta Prohm – k neporovnateľne najmagickejšiemu miestu v celom okolí. Ta Prohm mnohí poznajú z filmu Tomb Raider a ja sa naozaj cítim ako Lara Croft alebo Indiana Jones, keď som medzi ruinami. Chrám je takisto známy pre stromy, ktoré si tu predierajú cestu za slnkom aj cez kamenné múry a vyrastajú akoby zo strechy. Obdivujem silu prírody, celé miesto mi pripomína zakliatu krajinu z rozprávky… Naspäť do hotela sa mi podarí vrátiť ešte pred obedom, dokonca stihnem aj raňajkový bufet. Keďže som ráno dostala len malý balíček, dovolia mi pridať sa k menšej hostine. A kým sa budem musieť nechať odviesť na letisko, mám ešte stále trochu času na sprchu a oddych…

Fakty o Angkor Wat

Angkor Wat je najväčší chrámový komplex na svete. Okrem toho má približne 900 rokov! Pôvodne bol síce postavený ako Hindu chrám zasvätený bohovi Višnu pre Kmerskú ríšu, ale do konca 12. storočia sa postupne pretransformoval na budhistické miesto. Dnes je symbolom Kambodže a svoje miesto má aj na národnej vlajke. 

Zuzka Greizinger

LETUŠKA

Som letuška, no kedysi som bola redaktorka v časopise, hlavu v oblakoch mám však odjakživa. Okrem výšok ma vždy lákala aj chuť diaľok, a tak mi raz v hlave vzkriesla skvelá myšlienka – spoznám svet ako letuška Le Tužka. 🙂

FOLLOW ME

Destinácie