Vyberte stranu

Veľký čínsky múr

sep 16, 2018 | ČÍNA, VŠETKY DESTINÁCIE

LAYOVER

23 hodín

MAJESTÁTNY

div sveta

KOMPLETNÝ

sprievodca

Zuzka Greizinger

LETUŠKA

Som letuška, no kedysi som bola redaktorka v časopise, hlavu v oblakoch mám však odjakživa. Okrem výšok ma vždy lákala aj chuť diaľok, a tak mi raz v hlave vzkriesla skvelá myšlienka – spoznám svet ako letuška Le Tužka. 🙂

FOLLOW ME

Destinácie

Neuveriteľných 6700 kilometrov dlhý múr kedysi chránil Čínu pred nájazdmi Mongolov. Dnes je obdivovaným národným symbolom krajiny a jedným zo siedmich novodobých divov sveta! Ľudia vravia, že múr treba zažiť v každom ročnom období. Svoj vzhľad a celkovú atmosféru mení podľa sezóny, čo určite ocenia fotofrafi. Nech sa páči, tu je váš kompletný sprievodca… 

Najlepšou východiskovou destináciou na výlety k Veľkému čínskemu múru je rozhodne hlavné mesto Peking. Všetky najnavštevovanejšie časti múru sa nachádzajú práve v okolí Pekingu, vrátane najzachovanejších častí Badaling a Mutianyu, renovovaných Juyonguan, Jinshanling a Simatai alebo pôvodných Jiankou a Gubeikou. Všetky sprístupnené časti nie sú od centra Pekingu vzidalené viac než 1-2 hodiny cesty. 

Ktorú časť si vybrať

Všetky tieto úseky sú sprístupnené turistom a vybavené tak, aby si ich mohli užiť aj deti či dôchodcovia. Ak však máte obmedzený čas tak ako my (v Pekingu máme len 23-hodinový layover), ťažko sa vám podarí navštíviť všetky. Tak ktorú časť si teda vybrať? Najviac zachovaný a populárny je Badaling so svojou bohatou históriou, nádhernými výhľadmi a komletne vybavenými obrannými vežami. Fotografie, ktoré ste videli na internete a v časopisoch, sú pravdepodobne z tohto úseku. Badaling však patrí aj medzi tie najpreplnenejšie. Mutianyu stojí v popularite hneď za ním, a vďaka prístupným aktivitám ako je toboganová dráha je viac zábavný. Juyongguan patrí do trojky najpopulárnejších úsekov. Práve tu sa po ceste dajú navštívíť aj chrámy a niektoré veže. Jinshanling a Simatai nie sú také preplnené, ale ak sa rozhodnete pre Simatai, budete potrebovať rezerváciu cez ich oficálnu webovú stránku. Fotografi a milovníci dlhých túr možno radšej uvítajú pôvodné (nerenovované) úseky s ich autentickým vzhľadom. S kolegyňou sa rozhodneme pre Mutianyu. 

Ako sa na múr dostať

Mestskou dopravou, súkromným autom alebo v rámci výletu cez agentúru. Mutianyu a Badaling sú relatívne blízko od centra a ľahko dostupné linkami hromadnej dopravy. Ak sa však rozhodnete pre Simatai alebo Jinshanling, rátajte s nocľahom v okolí. Najpohodlnejšie a najrýchlejšie je podľa mňa prenajať si auto aj so šoférom (takto to aspoň robia všetci stewardi na layovri). Takéto auto vás zvyčajne vyjde okolo 700-1000 Yenov na celodenný výlet do Badalingu alebo Mutianyu, a okolo 1200 – 1400 Yenow k odľahlejším úsekom. Kým vy sa budete prechádzať po múre, váš šofér vás zatiaľ bude čakať v aute na parkovisku. 

Zábavný tobogan na Mutianyu

Z parkoviska hore na múr je to stále ešte poriadny kus cesty, keďže Veľký čínsky múr stojí vysoko v horách. Okrem toho, že hore sa môžete dostať pešky, sú tu aj možnosti, ktoré šteria čas a energiu (zíde sa vámneskôr) ako je lanovka. A ako dole? Tu máte ešte o jednu možnosť navyše. V teplejších mesiacoch sa môžete spustiť na zábavnejšom tobogane. Prvýkrát som na Veľkom čínskom múre bola uprostred zimy, kedy bola toboganová dráha zatvorená, preto si tentokrát najviac užívam práve túto časť nášho výletu. Dráha je dlhá 1580 metrov a maximálna rýchlosť, ktorou sa môžete dole spustiť je 30 km/h. Tobogan logicky funguje jednosmerne – iba cestou dole. Osobne odporúčam vyviesť sa hore na múr lanovkou (najvyššia stanica sa nachádza vo výške 640 m.n.m.) a dole toboganom, aby ste mali rôznorodý zážitok. Tiež sme to tak naplánovali. Lanovka jedným smerom pre jednu osobu vyjde na 100 Yenov, kým tobogan okolo 60. Samotné vstupné na múr stojí 40 Yenov. 

Kedy sa vybrať

Určite sa vyhnite štátnym sviatkom ako je Národný deň (1. október) alebo čínsky Nový rok, kedy sa na múre skoro nedá dýchať. Hlavná sezóna začína v marci a končí začiatkom Novembra. Ja som múr navštívila v sezóne (slnečný teplý September) aj mimo nej (pokojný ale mrazivý December) a musím povedať, že pokojnejšia zimná scenéria na mňa zapôsobila oveľa viac (pozrite si môj príspevok Peking #1) Na druhej strane, v septembri som si mohla užiť aj jazdu toboganom. 

Šanghaj #1

Osobne čínskej kuchyni nedôverujem a neholdujem ani sójovým omáčkam, ktoré, mám pocit, pridávajú všade, ale národnu špecialitu Dim Sum treba vyskúšať.

Čcheng-tu

Čcheng-tu je 14-miliónové hlavné mesto čínskej provincie S’čchuan, kde milujú pandy, v horách ukrývajú najväčšieho sediaceho Buddhu na svete, zbožňujú Európanov, a vážne nejedia psov!

Peking #2

Uprostred Pekingu, hlavného mesta Číny, stoja pozostatky samostatného mesta, ktorému pre svoju povesť nikto nepovie inak ako „Zakázané“.

Šanghaj #2

Ak si toto veľkomesto chcete užiť poriadne, potrebujete poznať adresy týchto päť miest: fejkový trh, tradičná čajovňa, najlepšia masáž, najlepší bar a k tomu ešte jedno špeciálne miesto…

Peking #1

Veľký čínsky múr je vraj krásny a zaujímavý v každom ročnom období. Pre mňa má kontrast jasnej oblohy, zahmleného údolia a pustých stromov snáď ešte väčšie čaro ako hustá zeleň v lete…

Zhouzhuang – Čínske Benátky

Len kúsok od moderného Šanghaja (asi 1,5 hodiny cesty autobusom) sa nachádza tradičná čínska dedinka (zo zoznamu svetového dedičstva UNESCO), ktorej návštevníci nepovedia ináč ako Čínske Benátky…

Zuzka Greizinger

LETUŠKA

Som letuška, no kedysi som bola redaktorka v časopise, hlavu v oblakoch mám však odjakživa. Okrem výšok ma vždy lákala aj chuť diaľok, a tak mi raz v hlave vzkriesla skvelá myšlienka – spoznám svet ako letuška Le Tužka. 🙂

FOLLOW ME

Destinácie