Vyberte stranu

Praha – kúlový sprievodca mestom

feb 11, 2020 | ČESKO, EURÓPA, VŠETKY DESTINÁCIE

VÍKEND

v meste

ŠPECIÁLNE

informácie

INSTA FOTO

lokácie

Zuzka Greizinger

LETUŠKA

Som letuška, no kedysi som bola redaktorka v časopise, hlavu v oblakoch mám však odjakživa. Okrem výšok ma vždy lákala aj chuť diaľok, a tak mi raz v hlave vzkriesla skvelá myšlienka – spoznám svet ako letuška Le Tužka. 🙂

FOLLOW ME

Destinácie

 

Praha. Ale počula som aj pomenovanie ‘Amsterdam východnej Európy’. Lenže prečo porovnávať Prahu s Amsterdamom? Praha je predsa oveľa lepšia!

Osobne považujem Prahu za veľmi spirituálne mesto, s bohémskou, trochu ‘hippie’ atmosférou, kde sa bohatá história, kultúra a zachované tradície stretávajú s voľnomyšlienkárstvom, moderným pokrokom, umením a krásnou prírodou. Kedysi sa Českej Republike zvyklo hovoriť Bohemia – pravdepodobne pre jej nesporne bohémskeho ducha.

Prečo východný Amsterdam?

Praha je jednoznačne liberálne mesto. A hoci tu marihuana zatiaľ nebola zlegalizovaná, prechovávanie malého množstva sa dekriminalizovalo. Ak si svoj joint zapálite hoci aj rovno na hlavnej výhliadke pod Pražským hradom, pretože si hodláte vychutnať oboje – výhľad aj cigaretu – nikto vás v tom nezastaví. Dokonca aj ostatné drogy v malom množstve sú tu celkom tolerované a prehliadané, najmä v okolí populárnych nočných klubov. Avšak, narozdiel od Amsterdamu, ceny sú v Prahe priam neporovnateľne nižšie. Za jedlo, ubytovanie a dokonca i zábavu tu utratíte o polovicu menej než hocikde inde na západe. A verte mi, na kvalite sa to nijako neodráža. Niet divu, že turisti z celého sveta sem prichádzajú nielen za poznávaním, ale i za zábavou a vychýrene najlepším pivom na svete… 

Kde sa dá dobre zásobiť

V mnohých drobných obchodíkoch s liehovinami a suvenírmi (a ázijskými predavačmi za pultom) v centre mesta môžete nájsť povestné fľaštičky zeleného Absintu (s 50-80 % obsahom alkoholu) spolu s produktami marihuany. Všetky tieto vychytávky sú však legálne, a teda nepravé. Ide skôr o suveníry pre turistov, než omámne látky. Ak túžite po niečom poriadnom, musíte sa popýtať u dílerov na ulici. Ľahko ich nájdete v blízkosti populárnych nočných klubov. Niektoré takéto obchodíky na Žižkove však ukrývajú aj podpultový tovar, napríklad šialené huby. Jeden z takýchto obchodíkov stojí neďaleko električkovej zastávky Lipanská – nemôžem napísať kde presne, ale nebude to ťažké nájsť. Iba sa trúfalo opýtajte, že hľadáte šampióny… 🙂 Takisto viem o jednom ukrytom mieste, kde si môžete nie len kúpiť poriadnu trávu, ale i ušúľať svoju cigaretu a celé to spláchnuť dobrým českým pivom. Môj priateľ našiel toto miesto celkom náhodou, keď som ho nechala na hoteli samého a odišla som na stretko s mojou mamou. Malo by to byť niekde na Ulici Seifertova, neďaleko od hotela Ariston & Ariston Patio. Z vonku to však nijako nepripomína krčmu, ale naopak, je tam dokonca nápis na dverách, že nezamestnaní majú vstup zakázaný. Skúste to a užite si. 🙂 Alebo ako by povedal môj priateľ, najlepšou vstupenkou je nadviazanie priateľstva s niekým, kto vyzerá na to, že takéto miesta pozná. 

Najlepšie pivo na svete

…je bezpochyby to české! Dokonca populárny Budweiser bol pôvodne vyvinutý podľa originálnej českej receptúry (Budvar), ale potom podnik odkúpili Američania. Mojím obľúbeným je trochu horké Pilsner Uruquell. A kde teda môžete nájsť poctivé české pivo? Takmer všade, v každej krčme. Ale ak hľadáte niečo ozaj lokálne a špeciálne, potom vyskúšajte nejaký malý domáci pivovar. Jedným s dlhoročnou tradíciou je napríklad pivovar ‘U Medvídku’. Pod rovnakým názvom nájdete o poschodie vyššie aj hotel, čo sa neskôr môže hodiť. Omámení to nebudete mať do postele ďaleko. Pivo je možno lokálnou špecialitou, ale ani koktejlovej scéne sa v Prahe nedarí najhoršie. Mojím obľúbeným je mixologický bar v hoteli U Prince, ktorý sa nazýva Black Angel’s Bar a nachádza sa priamo v centre mesta rovno oproti Orloju. Čo mám na tomto bare najradšej, je nielen jeho zaujímavý nápojový lístok, ale takisto nezabudnuteľná atmosféra, barokovo-gotický dizajn a živý pianista. Ďalším vychýreným koktejlovým barom je Bugsy’s na prestížnej Parížskej ulici, a keďže osobne som zanieteným fanúšikom latina a mojita, určite odporúčam aj Hemingway bar alebo La Bodeguita del Medio s kubánskou atmosférou a salsa muzikou. Príjemnou krčmičkou so živou hudbou každý večer je Redroom neďaleko od Václavského Námestia. 

Nočný život

Nočný život v Prahe je bláznivý a veľmi liberálny. 🙂 Kedysi dávno bol najvychýrenejším klubom Sasazu (a stále dobre fičí), no v súčastnosti je skôr klub Roxy to miesto, kde chce každý v piatok v noci byť. Vo vnútri v záujme dobrej nálady môžete robiť (takmer) čokoľvek a nikto vás za to súdiť nebude. Ide o jedno z pražských najhorúcejších miest. Energická atmosféra, techno-house hudba, nezameniteľný umelecký interiér… Aspoň takto sa o Roxy vyjadrujú média a i mnohí moji medzinárodní kamaráti si toto miesto chvália. Ale keď som bola v Prahe naposledy vo februári tohto roku, dali sme si s kamošom malý ‘tour-de-bar’ a v klube Epic sa nám páčilo oveľa viac. Ďalšou variantou môže byť Chapeau Rouge. Z vonku možno nevyzerá až tak vábne, ale to preto, že sa na to pozeráte iba z jedného levelu. Nižšie sa ukrývajú ďalšie barové pulty a tanečné stejdže. Čím hlbšie idete, tým bláznivejšie to je. Ak však pred house hudbou uprednostňujete retro a oldies, potom radšej zvoľte Lucernu na skok od Václavského námestia. Práve tu sa často konajú i hudobné koncerty a na zozname hostí sa objavujú veľké mená. Väčšina klubov v Čechách zatvára okolo piatej rána, ale žiaden strach, v Prahe sa nájdu aj takzvané ‘after party’ miesta, iba nasledujte dav. Alebo noc zakončite štýlovo v niektorom z kasín na Václavskom Námestí. Možno niečo vyhráte – ak nie v rulete, tak aspoň raňajky, ktoré sú zdarma.  

Romantická noc

Kedysi dávno, keď som ešte bola mladé neskúsené dievča na spontánnom výlete v Prahe, stretla som v bare jedného zlatého chalana. Bol to bartender, ktorý mi sľúbil, že mi po šifte ukáže ten najlepší bar s najlepším výhľadom v meste, ktorý je otvorený celú noc. Hádajte, kam ma vzal! Na ikonický Karlov most. A tam na moste vybral z batohu dva sklenené poháre, ktoré potiahol z baru, a k tomu fľašu Šampanského. Sedeli sme na celkom opustenom moste uprostred horúceho leta, pozerali sme na hviezdy, rieku pod nami a pritom popíjali bublinky a čakali na východ slnka. Na takú noc sa len tak zabudnúť nedá. Ale verte mi, na Prahe je niečo magického, nemusíte sa opíjať, aby ste si ju poriadne užili. 

Za najlepšími výhľadmi (a foto lokáciami)

Najikonickejšie sú rozhodne tieto dve miesta – už spomínaný Karlov most s pouličnými umelcami a Pražský Orloj. Obidve miesta sú však počas dňa zúfalo preplnené, preto odporúčam odložiť si návštevu mosta na východ slnka po prebdenej noci. Orloj, to sú vlastne astronomické hodiny (tretie najstaršie na svete a prvé najstaršie, čo stále fungujú) so zábavným mechanizmom, ktorý sa pre potešenie turistov spúšťa každú celú hodinu. Buďte tam a sledujte toto malé predstavenie zo Staromestského Námestia spolu s ďalšími desiatkami turistov. Kostra vám k tomu zazvoní na zvonček. Mojou najobľúbenejšou lokalitou na prechádzky mestom je Malá Strana na druhej strane Karlovho mostu. Povedala by som, že ide aj o najfotogenickejšiu štvrť Prahy. Ak vás fotenie baví, toto miesto vás bude tiež. V uličkách pod Pražským hradom nájdete kopec fotogenických miest. Mojou obľúbenou je výhliadka na celé mesto hneď vedľa Pražského hradu. Starbucks tu má krásnu vysunutú terasu. Sadnite si na múrik a zapáľte si…

Najužšia ulička

Najužšia ulička v Prahe je zaujímavou lokalitou pre turistov a na fotky, klaustrofobici si ju však neužijú. Je tak úzka, že dvaja ľudia popri sebe neprejdú. Stlačená medzi dvoma budovama na Ul. U Lužického Semináře má v šírke sotva 50 cm. Práve preto tu prepravu koordinuje semafór.

Insta foto lokácie

Najlepší výhľad na staré mesto v celej Prahe má rozhodne reštaurácia Terasa u Prince v rodinnom Hoteli u Prince… Jedlo je tu výborné, ceny primerané ale výhľad je ten najlepší. Podľa niektorých magazínov ide o reštauráciu s jedným z najpôsobivejších výhľadov na svete! Strešná terasa je z časti krytá a vyhrievaná, preto môže byť otvorená počas celého roka. Predtým ste si museli zarezervovať konkrétny stôl v rohu terasy, aby ste tak obsadili najlepší výhľad a zaručuli si najlepšiu fotku na Instagrame, no pre vysoký dopyt sa majitelia rozhodli stôl presunúť a miesto v rohu vyhradiť iba na fotenie a výhliadku (#bubblepointview). Ak sa sem chystáte na večeru, stále budete potrebovať rezerváciu, ale ak vám ide len o pôsobivý výhľad (a fotku), stačí prísť a zaplatiť vstupné. V cene 300 Čk máte pohár Prosecca alebo koktejl. 

Tancujúca galéria

Druhý najlepší výhľad zo strechy na celé mesto ponúka Galéria tancujúci dom. Vstupné je 100 Čk alebo akýkoľvek drink z menu, čo je vždy lacnejšia možnosť. Za jeden drink získate vstup na terasu, kde sa môžete usadiť a pozorovať úchvatný západ slnka nad mestom s pivom v ruke. Netradičná architektúra budovy je sama o sebe zaujímavá. Svojho času, keď sa stavebné práce dokončovali (1996) išlo o celkom kontroverznú stavbu, keďže moderná budova dosť vytŕča medzi ostatnými barokovo gotickými “stovežatými” domami, ktoré sú pre Prahu typické.

Nový Svet

Chcete zapôsobiť na svoju novú priateľku? Kúpte jej zmrzlinu alebo rovno československý trdelník a vezmite ju na romantickú prechádzku do Nového Sveta – tak sa volá jedna z uličiek pod Pražským hradom. Určite sa do vás zamiluje! Tichá, čarovná a takmer neznáma ulička bude perfektnou kulisou pre vaše prvé bozky. A niekde v strede ulice narazíte na malú kaviareň s rovnakým názvom a rozkošnou terasou. V ponuke majú aj vegánske alternatívy. Všetko, čo sme vyskúšali, chutilo skvele, ale najlahodnejšia bola atmosféra.

Raňajky u…

Nie u Tiffanyho, ale rozhodne v kaviarni Letka na Letohradskej ulici v Holešoviciach, neďaleko od centra (fotka od kamarátky @tereza_polakova). Ešte viac než raňajkové/brunch menu, na mňa na tomto mieste zapôsobil celkový dizajn, ktorý je veľmi originálny. Steny ako by tu rozprávali príbeh času, tak sa nechajte inšpirovať. Ak si však toto originálne prostredie chcete naozaj vychutnať a okrem toho spraviť pár kúlových fotiek, priďte sem zavčas rána, lebo po večeroch toto miest zvyčajne praská vo švíkoch. Podobne štýlovým miestom je aj kaviareň Venue v centre, neďaleko od Staromáku. Osobne ma zaujala aj atmosféra Kaviarne Čekárna s ukrytou záhradou na dvore, ktorá sa rozprestiera popri pôvodných mestských hradbách. 

Čo ochutnať…

Určite miestne špeciality. Tradičné české jedlo je obyčajne poriadne sýte, ale lahodné. Národným jedlom je Sviečková na Smotane s knedlíkmi, krémovou omáčkou a brusnicami. V meste nájdete kopec dobrých reštaurácií s domácim poctivým jedlom, ale osobne odporúčam najmä reštauráciu U dvou sester na Melantrichovej ulici, ktorá v kuchyni používa organické mäso z domácej farmy. Po dobrej večeri, ak vám ostane v žalúdku ešte nejaké miesto, určite vyskúšajte československý Trdelník/Trdlo z jedného z mnohých stánkov, na ktoré narazíte po ceste. Podľa mňa najlepší je ten s vanilkovým krémom. 

 

Kde sa ubytovať

Či sa rozhodnete pre bežný hotel alebo súkromné miesto z Airbnb, cenovo vás to vyjde približne rovnako. Pohodlná izba na prestížnej adrese priamo v centre mesta vás na jednu noc vyjde okolo 70 Eur. Osobne sa mi veľmi páčilo v Old Town Boutique Apartments s romantickou patio terasou iba niekoľko krokov od Orloja. Ďalším dobrým hotelom, ktorý môžem odporúčiť na základe vlastných skúseností je Vintage Design Hotel Sax priamo pod Pražským hradom. A ak disponujete s nižším rozpočtom, zlé to nebolo ani v hoteli Ariston & Ariston Patio 10 minút od centra.

Preprava

Preprava v Prahe je jednoduchá, dobre zorganizovaná a lacná. Môžete si odchytiť taxi, zavolať Uber alebo využiť mestskú dopravu ako električky (tramvaj) a metro. Lístok si môžete zakúpiť priamo v električke vďaka zariadeniu na bezkontaktné kreditné karty, alebo na zastávke v automate na lístky (na kreditné karty alebo mince). Ak sa rozhodnete pre lístok z automatu, nezabudnite si ho v električke alebo pred vstupom do metra označiť!

Česká pohostinnosť atď.

Česi vo všeobecnosti nie sú práve veľmi priateľskí k cudzincom, ale o Slovákoch to neplatí. To sú bratia. A špeciálnu slabosť majú českí muži pre Slovenky. Kedže Praha je dosť turistické miesto, stretnete sa tú s oveľa väčšou otvorenosťou než hocikde inde v Čechách. Česi majú svoj typický zmysel pre humor, sú dosť liberálni a tolerantní, takže sa nemusíte báť, že vás za váš výzor bude niekto súdiť. A hoci sa Česká Republika pokladá za najateistickejšiu krajinu vo východnej Európe, to neznamená, že Česi nie sú duchovne založení, o čom vás presvedčí množstvo spirituálnych a podivných obchodíkov. Čarodejnícke umenie tu má takisto dlhoročnú tradíciu. Už ste boli v prvom Čarodejníckom obchode? (Bělehradská ulice vo Vinohradoch).

Zuzka Greizinger

LETUŠKA

Som letuška, no kedysi som bola redaktorka v časopise, hlavu v oblakoch mám však odjakživa. Okrem výšok ma vždy lákala aj chuť diaľok, a tak mi raz v hlave vzkriesla skvelá myšlienka – spoznám svet ako letuška Le Tužka. 🙂

FOLLOW ME

Destinácie