Vyberte stranu

Šanghaj #2

júl 17, 2018 | ČÍNA, VŠETKY DESTINÁCIE

LAYOVER

36 hodín

NAJLEPŠÍ BAR

s výhľadom

TIAN ZI FANG

francúzska štvrť

Zuzka Greizinger

LETUŠKA

Som letuška, no kedysi som bola redaktorka v časopise, hlavu v oblakoch mám však odjakživa. Okrem výšok ma vždy lákala aj chuť diaľok, a tak mi raz v hlave vzkriesla skvelá myšlienka – spoznám svet ako letuška Le Tužka. 🙂

FOLLOW ME

Destinácie

 

Šanghaj je celý o zaujímavých kontrastoch medzi starým a novým, špinavým a čistým, chaotickým a usporiadaným, tichým a rušným, chladným a priateľským… A rozhodne ide o jeden z mojich najobľúbenejších layovrov. Ak si toto veľkomesto chcete užiť poriadne, potrebujete poznať adresy týchto päť miest: fejkový trh, tradičná čajovňa, najlepšia masáž, najlepší bar a k tomu ešte jedno špeciálne miesto…

Medzi nami letuškami máme určité kritéria, ktoré robia layover dobrým: musí to byť ľahký let, pasažieri by mali byť nenároční, layover dlhý, k tomu dostupná dobrá a lacná masáž, dobré jedlo, rušný nočný život a mnoho zaujímavých tipov čo podniknúť. A keďže čínski pasažieri zvyčajne nebývajú nároční, na palube si pýtajú len horúcu vodu a nevedia dosť dobre po anglicky na to, aby mohli robiť problémy, Šanghaj, zdá sa, spĺňa všetky kritéria!

Trh s fejkami

Začnime s niečím, čo najviac zaujíma skoro každú letušku – nakupovanie! Čína je po celom svete dobre známa svojimi trhmi s fejkami, ktoré sú skoro na nerozoznanie od tých pravých značiek. Práve tu môžete ľahko prísť k ‘Chanelke’, šálu s logom LV alebo ‘Rolexkám’ len za pár smiešnych dolárov a rozdiel na prvý pohľad naozaj uvidíte iba v cene. Mnohé z týchto kúskov boli ukradnuté priamo od stola z tovární, kde sa vyrábajú, alebo boli na trhy poslané pre nejakú výrobnú chybičku na kráse. A hoci osobne nie som žiadna šopoholička a radšej podporujem malé značky a etický ‘fair trade’, musím priznať, že raz som ani ja neodolala kvalite, ktorú som videla na vlastné oči, a z trhu som si odniesla jednu takúto ‘Chanelku’ za 70 Eur (nikdy som ju však nenosila). V Šanghaji je niekoľko takýchto trhov, ale najväčší a najlepší je bez pochýb AP Plaza XinYang, iba dve minúty chôdze od Múzea vedy a technológií. Nachádza sa v podzemnej stanici metra linky 2 priamo na zastávke Science & Technology Museum. Severná časť tohto trhu je celá venovaná stánkom a chamtivým priekupníkom, ktorí sú vždy pripravení oškĺbať nič netušiacich turistov so svojim fejkovým a ultra fejkovým tovarom. Na prvý pohľad viditeľné fejky sú tie vyložené vo výkladoch, kúsky, ktoré by ste mali radi vo svojich šatníkoch, sú podpultovým tovarom pre serióznych záujemcov. Pýtajte sa na tie! Základným pravidlom vyjednávania je ponúknuť približne 10 % zo stanovenej ceny a dohodnúť sa na finálnej cene niekde v rozmedzí 10-30 %. Zjednávajte neoblomne, majte pri sebe hotovosť (hoci niektorí predavači sú dobre pripravení aj na kreditné karty) a predstierajte odchod kým sa konečne nedohodnete. Veľa šťastia a pevné nervy! 

Najlepšia masáž

Po náročnom zjednávaní to chce poriadnu masáž. Tradičná čínska medicína je tou najstaršou na svete a na rozdiel od našich západných metód sa sústredí na liečenie pôvodnej príčiny bolestí a chorôb než len na ich potláčanie. Číňania vyvinuli veľmi sofistikovanú akupunktúru (výskúšala som to na tvári a fungovalo to lepšie než botox), preto im verím aj v masážnych technikách. Zatiaľ som vyskúšala balinejskú masáž na Bali, malajskú masáž v Kuale Lumpur, thajskú v Bangkoku a na Phukete a vietnamskú v Hočiminovom meste, ale v Šanghaji som mala asi najlepšiu masáž na svete! Hotel, v ktorom sme ubytovaní – Ramada Plaza (Pudong Šanghaj) má pre tento cieľ dobrú východiskovú polohu. Na tej istej ulici Bi Yun stojí hneď niekoľko masážnych salónov, pričom väčšina z nich má otvorené do jednej – druhej rána. Mojim najobľúbenejším je salón JOY. Práve tam som mala asi dve najkvalitnejšie strávené hodiny v mojom živote za tak nízku cenu. Mimochodom, ak nie ste práve fanúšikom čínskej kuchyne, na rovnakej ulici nájdete aj niekoľko reštaurácií s medzinárodnými kuchýňami – talianskú s talianským šéfkuchárom, mexickú či írsku.

Vue Bar s výhľadom

Za kvalitným nočným životom musíte do oblasti zvanej Bund. To je tá s najikonickejšou panorámou mesta. Mnohí stewardi radi zakončujú deň v prestížnom nočnom klube pod názvom Bar Rouge, ale ja mám pre vás ešte niečo lepšie. Za nezvyčajným výhľadom na panorámu mesta pri západe slnka (a tými najkrajšími fotkami) je Vue Bar v hoteli Hyatt on the Bund tým miestom, kam treba ísť. Mimoriadny bar na 32. poschodí je na terase vybavený horúcou výrivkou, čo je super kúl. Len si nezabudnite zobrať so sebou plavky! A na počudovanie, luxusný bar vôbec nie je taký drahý, ako by sa dalo očakávať. Vstupné vás výjde 100 Yenov a zahŕňa jeden uvítací drink z menu podľa vlastného výberu, čo môže byť aj pohár kvalitného šampanského. Buďte tam o šiestej večer, kedy sa bar otvára, aby ste si zaistili to najlepšie miesto na sedenie (bar sa zvyčajne zapĺňa neskôr večer) a vychutnajte si západ slnka s pohárikom v ruke. Príjemná housová hudba vám k tomu bude dotvárať kulisy. Mimchodom, dámy, štvrtok je váš deň! V cene vstupného máte rovno dva drinky a dim sum k tomu!

Záhrada rozkoší a čínska čajovňa

Yu alebo Yuyuan Garden (znamená záhrada rozkoší) je tradičná čínska záhrada, ktorá sa rozprestiera vedľa Chrámu mestského boha v Starom meste Šanghaja. Ide o asi najznámejšiu turistickú pamiatku v meste. A taktiež malú oázu pokoja uprostred rušného Šanghaja. V blízkosti záhrady stojí turistický Yuyuan trh, Huxinting čajovňa a starý Yu Garden bazár. Všetko dokopy tvorí Staré mesto, ktoré sa svojim vzhľadom značne líši od zvyšku moderného veľkomesta. Môžete tu nájsť mnoho obchodíkov so suvenírmi, tradičným čínskym remeslom a lahôdkami. Keď som tu prejavila záujem nad predvádzanou selekciou lístkov zeleného čaja, nechala som sa odchytiť jednou čínskou pani, ktorá ma zatiahla do čajovne s krásnou strešnou terasou. Spolu s kolegom sme tam boli v tom čase jediní hostia sediaci pri šálke čaja. Bol to celkom osviežujúci únik pred rušnými uličkami pod nami. Mimochodom, čínske zelené čaje patria vďaka svojej dlhej tradícii k tým najkvalitnejším na svete.

Francúzska štvrť

Oblasť v Šanghaji, ktorá bola v čase 2. Svetovej vojny pod francúzskou ochranou, má dnes veľmi špecifickú atmosféru. Niečo, čo by ste v čínskom meste nečakali. Táto oblasť medzi zahraničnými turistami nie je veľmi známa, čo je pre mňa záhodou, lebo podľa mňa musí toto francúzske miesto dostať každého. Vlastne, nie je ani tak úplne francúzske, dnes skôr ide o netradičný mix francúzskej a čínskej kultúry. Koloniálna architektúra, pôvabné bary a kaviarne spolu s bláznivými čínskymi vychytávkami, dekoráciami a vôňou čínskych nudlí a hotdogov na paličke (obľúbené jedlo ulice) tu tvoria zaujímavú a neodolateľnú kombináciu. Ak sa niekedy ocitnete v Šanghaji a budete toto miesto chcieť navštíviť, nepýtajte sa na Francúzsku štvrť, pod týmto pomenovaním to nikto nepozná. Radšej sa opýtajte na Tian Zi Fang, ako štvrť volajú Číňania. To sú práve tie tri magické slová, ktoré musíte vysloviť, keď budete sedieť v taxíku, aby ste sa zaraz ocitli v inom svete. Štvrť sa rozprestiera priamo pred východom metra č. 1 stanice Dapuqiao (linka č. 9). 

Kommune Café

Keď sa vám zažiada pauza od všetkých tých nudlí a dumplingov, navštívte kaviareň Kommune a dajte si avokádo toast a detoxikačný džús. Toto populárne miesto na branč priamo v srdci farebného Tian Zi Fang vystupuje spomedzi iných kaviarní. Nadrozmerné šálky kávy a žiarivé psychadelické farebné steny prispejú k pocitu, že ste sa ocitli na bláznivej čajovej párty s Alicou v krajine zázrakov. 

Múzeum histórie našej planéty

Ak máte trochu času navyše, určite navštívte Natural History Museum v Jing’an Parku – jedno z najväčších múzeií na svete svojho druhu. Je plné pohyblivých dinosauurov, kostier a vypchatých zvierat. Veľa sa tu dozviete o pôvode našej planéty a jej obyvateľov. Najfantastickejšie múzeum, aké som kedy videla! 

Čínske Benátky

Ďalším skvelým dôvodom vybrať si Šanghaj ako vašu ďalšiu destináciu sú tieto tradičné čínske Benátky, vzidalené iba 2,5 hodiny cesty od Šanghaja. Rátajte s tým, že na tento výlet budete potrebovať celý deň, ale bude to stáť za to. Podrobne o tomto výlete píšem v poste pod názvom – ‘Zhouzhoung – Čínske Benátky’.

V Číne ako celebrita

Kedykoľvek sa ocitnem medzi Číňanmi, cítim sa ako celebrita. Miestni ľudia ma zastavujú na ulici a chcú sa so mnou odfotiť, akoby som bola slávna. Jeden chalan, ktorého som stretla v uličkách francúzskej štvrte, mi vysvetlil, že Číňania milujú cudzincov, keďže ich veľmi často vo svojej krajine nevidia. A hoci mnoho Číňanov nehovorí po anglicky, napriek tomu sa budú snažiť s vami nadviazať komunikáciu a vymeniť si kontakty. Často sa so mnou dorozumievajú len prostredníctvom prekladových apiek v telefóne. Nakoniec vždy narazíme na ten istý problém – apky, ktoré používame na komunikáciu v našom svete – ako Facebook Messanger alebo Whatsapp, v tom čínskom vôbec nefungujú, a my, naopak, nepoznáme tie ich hi-tech aplikácie. Chce to čas obľúbiť si Číňanov. Často nemajú žiaden vkus a štýl (hoci sú priam posadnutí európskymi značkami), dokonca ani spôsoby a na palube lietadla vydávajú otrasné zvuky (chrchlú, grgajú a pod.), ale na druhej strane sú to veľmi priateľskí a skromní ľudia. 

Čcheng-tu

Čcheng-tu je 14-miliónové hlavné mesto čínskej provincie S’čchuan, kde milujú pandy, v horách ukrývajú najväčšieho sediaceho Buddhu na svete, zbožňujú Európanov, a vážne nejedia psov!

Zhouzhuang – Čínske Benátky

Len kúsok od moderného Šanghaja (asi 1,5 hodiny cesty autobusom) sa nachádza tradičná čínska dedinka (zo zoznamu svetového dedičstva UNESCO), ktorej návštevníci nepovedia ináč ako Čínske Benátky…

Šanghaj #1

Osobne čínskej kuchyni nedôverujem a neholdujem ani sójovým omáčkam, ktoré, mám pocit, pridávajú všade, ale národnu špecialitu Dim Sum treba vyskúšať.

Peking #2

Uprostred Pekingu, hlavného mesta Číny, stoja pozostatky samostatného mesta, ktorému pre svoju povesť nikto nepovie inak ako „Zakázané“.

Peking #1

Veľký čínsky múr je vraj krásny a zaujímavý v každom ročnom období. Pre mňa má kontrast jasnej oblohy, zahmleného údolia a pustých stromov snáď ešte väčšie čaro ako hustá zeleň v lete…

Veľký čínsky múr

Ľudia vravia, že múr treba zažiť v každom ročnom období. Svoj vzhľad a celkovú atmosféru mení podľa sezóny, čo určite ocenia fotofrafi. Nech sa páči, tu je váš kompletný sprievodca…

Zuzka Greizinger

LETUŠKA

Som letuška, no kedysi som bola redaktorka v časopise, hlavu v oblakoch mám však odjakživa. Okrem výšok ma vždy lákala aj chuť diaľok, a tak mi raz v hlave vzkriesla skvelá myšlienka – spoznám svet ako letuška Le Tužka. 🙂

FOLLOW ME

Destinácie