Vyberte stranu

Singapur #2

sep 1, 2018 | SINGAPORE, VŠETKY DESTINÁCIE

LAYOVER

32 hodín

MESTO

budúcnosti

INSTAGRAM

lokácie

Zuzka Greizinger

LETUŠKA

Som letuška, no kedysi som bola redaktorka v časopise, hlavu v oblakoch mám však odjakživa. Okrem výšok ma vždy lákala aj chuť diaľok, a tak mi raz v hlave vzkriesla skvelá myšlienka – spoznám svet ako letuška Le Tužka. 🙂

FOLLOW ME

Destinácie

Pamätám si, že som bola ešte len školáčka, keď mi spolužiačka prvýkrát rozprávala o zvláštnom ďalekom mieste v zahraničí, kde su údajne zakázané žuvačky. Dnes už viem, že to miesto naozaj existuje a volá sa Singapur. No dnes mi už nepripadá ani také zvláštne, ani také vzdialené…

V Singapure som už strávila toľko layoverov, že sa tu cítim skoro ako doma. No napriek tomu je to pre mňa stále fascinujúce miesto. Ani nemusíte opustiť brány letiska, aby ste pochopili, že ste práve vstúpili do celkom iného sveta, do hotovej krajiny zázrakov. Pod obrovskou sklenenou klenbou sa z výšky 40 metrov rúti vodopád, ktorý obkolesuje prales, kľukaté cestičky lemujú palmy, figovníky, orchideje a antúrie, a okolo lavičiek sa šuchce robot. So spevavým hlasom ponúka okoloidúcim nápoj. Vitajte na Changi letisku v Singapure! A presne takto futuristicky vyzerá celé mesto…

Mesto budúcnosti

Pre mňa bude Singapore vždy skvelým príkladom toho, že niekoľko rôznych kultúr a národností (Moslimovia, Číňania, Hindu a belosi zo západu) dokáže vedľa seba spolunažívať v jednom a tom istom bezpečnom prostredí, a to v mieri a harmónii. Raz som od jedného kapitána na jednom z mojich mnohých letov do Singapuru počula, že Singapurčania si do vlády najali uznávaných odborníkov z celého sveta, a potom ich dobre preplatili, aby ich nezvádzalo kradnúť peniaze z projektov určených pre krajinu. A výsledok? Moderná krajina budúcnosti, čisté, bezpečné a ekonomicky prosperujúce mesto, a to aj napriek divokému mixu kultúr a národností. Podľa mňa skvelý príklad pre Európu, ako by sa to malo robiť. Globálnej migrácie sa netreba báť, akurát potrebujeme funkčné pravidlá, dobrú stratégiu, otvorenú myseľ a neskorumpovaných politikov. Otázkou je, kto je zodpovedný za systém? Voliči, ktorý volili, alebo dokáže systém prelstiť voličov?

Obrovské superstromy

Videli ste film Šialene bohatí Azijati? Singapur má tri charakteristické dominanty či národné ikony. Tou prvou je rozhodne futuristický park Gardens by the Bay plný známych obrovských superstromov. Gardens by the Bay je súčasťou plánu pretransformovať Singapur na “Mesto v záhrade” s cieľom zvýšiť kvalitu života a priniesť do mesta viac zelene a flóry. Dnes je z parku jedna z najpopulárnejších turistických atrakcií (pričom vstupne sa neplatí). Celý park dokopy pokrýva neuveriteľných 101 hektárov pôdy. Sureálne konštrukcie, ktoré svet pozná pod názvom Superstromy, sú v podstate gigantické vertikálne záhrady, vysoké od 25 do 50 metrov prepojené mostíkom známym pod názovom OCBC Skyway (na výhliadku rátajte s menším vstupným a dlhším čakaním v rade, najmä pred západom slnka). Keď slnko zapadne za obzor, celý háj sa rozsvieti a návštevníkom parku preostrie svoju svetelno-hudobnú šou. Určite buďte pri tom, koncert stromov začína každú celé hodinu. Súčasťou parku je takisto Flower Dome – najväčší skleník na svete s rastlinami z piatich kontinentov sveta a Cloud Forest – skleník, korý ukrýva celý prales aj s obrovským vodopádom uprostred. Do obidvoch skleníkov budete potrebovať vstupný lístok.

Najznámejší strešny bazén na svete

Je určite ten na streche budovy hotela Marina Bay Sands, ktorý má charakteristický tvar lode. Bohužiaľ, bazén je sprístupnený iba hotelovým hosťom, a aby ste si mohli domov odniesť perfektnú fotku z okraja bazéna, musíte mať v rukách čípový kľúč od hotelovej izby. Stopäťdesiat metrov dlhý bazén na 57. poschodí je čisá zhýralosť. Rátajte s tým, že jedna noc v hoteli vás vyjde poriadne draho. Ľudia však vravia, že to stojí za to. Je tu však ešte jedna lacnejšia možnosť: rovnaký výhľad na mesto si môžete užiť aj z miestneho baru. Spago bar na 57. poschodí zdieľa s bazénom rovnakú strechu aj výhľad a je otvorený pre širokú verejnosť. Môžete sem prísť na raňajkový bufet, ktorý sa servíruje denne od siedmej rána do pol jedenástej za cenu 45 singapurských dolárov na osobu, alebo príďte večer na drink a niečo menšie pod zub. Rátajte však s dress kódom, ktorý predpisuje menej formálne oblečenie “smart casual” počas dňa a formálnejšie “business casual” na večer. Rozhodne sem nechoďte v plážovom alebo športovom oblečení. Vstup do baru je z hotelovej loby vo veži 2. A hádajte, kto tu pracuje ako manažér? Samozrejme, Slovák!

“Medzi vedou a umením je len jeden rozdiel. Vo vede má kontrolu vesmír, kým v umení, človek.”

- Harry Kroto, nositeľ Nobelovej ceny za chémiu

Múzeum vied a umenia

Ikonický priam pohľadnicový pohľad na Singapur vždy zahŕňa modernú budovu Múzea vied a umenia v charakteristickom tvare lotosového kvetu. Osobne milujem múzeá, ale tomuto sa nič nevyrovná. Ide skutočne o jedinečné miesta, kde sa veda stretáva s umením. Nájdete tu množstvo zaujímavých dočasných i permanentných výstav, ale tou najlákavaješou je určite stála exhibícia Future world (Svet budúcnosti), ktorá pozostáva zo 16 inštalácii akoby z iného sveta. Jednou z nich je aj na Instagrame populárna inštalácia Crystal world (Krištálový svet). Je to cesta do sveta vedecko-fantastickej budúcnosti, do sveta fantázie a kreativity, je to hra svetiel a farieb. A takisto je to cesta do detstva, ktorá prinúti všetkých dospelých spomenúť si, aké to bolo, keď sme ešte boli deťmi a všetko okolo nás bolo fascinujúce a pestrofarebné. Vstupné je 14 singapurských dolárov a výstava je vhodná aj pre malé deti. 

“Ak chcete byť naozaj slobodní, musíte zabudnúť na všetko, čo ste sa doteraz naučili a stať sa znovu dieťaťom.”

Merlion park

Najlepšie miesto na fotenie ikonických pohľadníc je Merlion park s výhľadom na celý zalív Marina Bay. Najkrajšie je to tu pri západe slnka. Merlion, mýtické zviera s hlavou leva a telom ryby je akýmsi národným symbolom Singapuru. V parku sú rovno dve sochy merlionov. Prvá socha je skoro deväť metorv vysoká a z úst strieka vodu. Neskôr k nej pribudlo ešte mláďa, ktoré dosahuje len dva metre a stojí obďaleč. 

Svet farieb

Milujem Singapur, pretože je to slnečné, teplé (niekedy možno až príliš upršané a vlhké) farebné, multikultúrne, tolerantné, čisté a najmä bezpečné mesto. Nemusíte sa tu báť ani uprostred noci, ani v tmavších kútoch mesta, nie je tu až tak draho (na ulici sa tu dá kvalitne a lacno najesť), hovorí sa tu po anglicky a vždy tu niečo nové objavím… Pestrofarebná história krajiny, teda koloniálne časy, čínsky, malajský a indický vplyv spolu s dnešnou modernou spoločnosťou dávajú Singapuru špecifický ráz, ktorý sem láka aj množstvo bloggerov a cestovateľov. Poďme sa na tie obľúbené miesta z Instagramu pozrieť bližšie…

5 farebných lokácií pre váš Instagram

Našla som päť perfektných miest, ktoré sa svojou farebnosťou skvele hodia ako pozadie k vaším selfíčkam a #ootd fotkám:

  1. Tan Teng Niah v Malej Indii – Najfarebnejší dom, aký som kedy videla. Kým fotografom sa bude páčiť potenciál tejto budovy, romantici možno ocenia jej príbeh. Ide o jednu z posledných čínskych víl, ktoré ostali v indickej časti Singaporu. Budovu nechal postaviť a jej fasásu farebne vymaľovať roku 1900 istý čínsky biznismen menom Tan Teng Niah, ktorý tak urobil na znak obdivu a lásky k svojej manželke. Farebná vila stojí iba osem minút od zastávky metra Little India. Keď budete s fotkami hotoví, stavte sa aj v jednej z výborných indických reštaurácií v okolí. 
  2. Alkaff Bridge – most, ktorý sa nachádza v prístavnej časti Robertson Quay je ďalším dôkazom miestnej pestrosti. Vždy tadiaľ prechádzam, keď sa mierne pripitá vraciam z mesta do hotela. 
  3. Joo Chiat – Peranakan rozprávka v pastelových farbách. (Peranakan je čínske etnikum poznačené malajským vplyvom.) Táto prehliadka obchodíkov zaujme predovšetkým pastelovou fasádou domov. Ak sa na ne pozrete bližšie, očarí vás detailná mozaika vsadená do stien.
  4. Policajná stanica na ulici Old Hill z 30. rokov
  5. Haji Lane – ulička plná vintige hipster kaviarní, barov, vintage butikov a vecí, čo si budete chieť kúpiť, hoci ich nepotrebujete. Ožíva to tu najmä po zotmení. No nebolo tomu vždy tak. Haji je malajské slovo označujúce moslimov, ktorí podnikli púť do Mekky a Haji Lane kedysi bola štvrť, kde moslimovia a pútnici z Malajzie našli svoje nové útočisko. 

Mešita Sultana Masjida

Iba niekoľko blokov od Haji Lane a pôvabnej arabskej uličky stojí ústredný bod moslimskej komunity v Singapure. Masjid Sultan je prominentnou mešitou mesta a jednou z najpôsobivejších budov v krajine. Pred mešitou sa rosprestiera krásna pešia zóna, ktorú lemujú reštaurácie prevažne s tureckou kuchyňou. 

Tour de bar

Na mapu miest s bohatou barovou kultúrou, medzi Londýn, New York, Tokio či Hong Kog rozhodne patrí aj Singapur. Slováci zase určite patria k tým najlepším bartendrom na svete. A nehovorím to iba preto, že sama som Slovenka. Môj dobrý kamrát Rusty Červeň, ktorý kedysi pracoval ako barmanažér v cenami ovešanom Connaught bare v Londýne a v roku 2013 sám získal ocenenie Najlepší barman na svete, dnes otvára SKAI bar v hoteli Swisshotel The Stamford v Singapure. Celkom nová reštaurácia a bar na 70. poschodí okrem unikátneho menu ponúka fantastický výhľad na Marina Bay. Oficiálne otvorenie je naplánované na 3. septembra, ale vďaka Rastymu mám súkromnú prehliadku dva dni pred otvorením. Keď budete v Singapure, určite sa sem stavte na drink. Neskôr ma Rusty berie do ďalšieho luxusného baru, kde pre zmenu pracuje jeho manželka. Manhattan bar zjavne čerpá inšpirácie zo zlatej éry koktejlov a newyorského glamouru. Po pár pohárikoch kvalitného šampanského a ochutnávky sladkých Manhattan guličiek na účet podniku odchádzame navštíviť ďalšieho skvelého barmanažéra pôvodom zo Slovenska. Adam Eddy Bursik pracuje v bare Origin v hoteli Shangri-la. Dnes v bare, ktorým svojim štýlovým dizajnom pripomína pompéznu starú klasickú železničnú stanicu, hrá aj jazzová kapela priamo z New Yorku. Eddy ma postupne necháva testovať skoro všetky koktejly z menu – zaujímavý Masala drink, koktejl z destilátu z broskyňových kvetov alebo mix zeleného čaju, malín, pistáciového likéru a Pisca. Po všetkých týchto alkoholických nápojoch som v Singapure vďačná za tri veci:

  1. Bezpečné ulice. Keďže po takejto noci radšej chodím pešo, než taxíkmi, aby som to promile v krvi rozchodila predtým, než odpadnem do postele, oceňujem, že v singpurských uliciach sa cítim úplne bezpečne v ktorúkoľvek nočnú hodinu aj celkom sama. 
  2. Pomocník do vrecka. Hotel, v ktorom sme s posádkou ubytovaní, tak ako monohé ďalšie hotely v Singapure, je v každej izbe vybavený mobilným telefónom so 4G internetom. Telefón môžete využívať počas celého vášho pobytu a môžete si ho so sebou zobrať aj von. Navigácia s internetom sa v cudzej krajine vždy hodí a ani opitý turista sa vďaka tomu v Singapure nestratí.
  3. Spize. Moja obľúbená reštaurácia s kuchyňou ázijských ulíc je otvorená denne až do šiestej rána, čo sa perfektne hodí po prebdenej noci. Štipľavé nudle alebo sýrová parata na opicu fungujú lepšie než McDonald. 

Singapore #1

Najčistejšie mesto na svete, daňový ráj, finančné centrum, mesto budúcnosti… Nesmie sa tu fajčiť, žuvať žuvačky a za odpadok vyhodený mimo smetného koša sa vraj stínajú ruky.

Zuzka Greizinger

LETUŠKA

Som letuška, no kedysi som bola redaktorka v časopise, hlavu v oblakoch mám však odjakživa. Okrem výšok ma vždy lákala aj chuť diaľok, a tak mi raz v hlave vzkriesla skvelá myšlienka – spoznám svet ako letuška Le Tužka. 🙂

FOLLOW ME

Destinácie