Vyberte stranu

Tulum

aug 28, 2019 | MEXIKO, VŠETKY DESTINÁCIE

DOVOLENKA

5 dní

CHICHÉN-ITZÁ

mayská kultúra

BOHÉMSKA

atmosféra

Zuzka Greizinger

LETUŠKA

Som letuška, no kedysi som bola redaktorka v časopise, hlavu v oblakoch mám však odjakživa. Okrem výšok ma vždy lákala aj chuť diaľok, a tak mi raz v hlave vzkriesla skvelá myšlienka – spoznám svet ako letuška Le Tužka. 🙂

FOLLOW ME

Destinácie

BALI SA PRECEŇUJE! Úprimne, neviem, čo každý na tom Bali má. U nás Bali získalo punc vytúženej dovolenkovej destinácie, osobne si však viem predstaviť oveľa krajšie a zaujímavejšie miesta. Napríklad mexické Tulum má podobnú bohémsku atmosféru, skvelú kultúru stravovania (tacos a tequila), bohatý nočný život, fascinujúcu Mayskú históriu a podľa mňa aj krajšie pláže a zelenšie prírodné scenérie. A k tomu navyše, takmer každá vila či apartmán tu pripomína múzeum dizajnu. Naplanújte si tento rok dovolenku na exotickejšie miesto, poďte so mnou navštíviť Tulum!

Tentokrát sme na Tulum traja – ja, moja spolubývajúca Veronika a náš sused Bill z Grécka. Do Mexika cestujeme z Abu Zabí a náš výber aerolinky dosť záleží aj od možnosti kúpiť si miesta v biznis triede za zľavnenú cenu pre personál. Všetci traja sme stewardi a určite hodláme využiť možnosť, že môžeme cestovať lacnejšie. Navyše, pred nami je dlhá cesta naprieč kontinentmi a radi by sme pristáli svieži a oddýchnutí, aby sme si dovolenku mohli užiť od prvého dňa a nemuseli dospávať jetlag. Koniec koncov, máme veľa plánov, čo všetko chceme vidieť. Prvú časť cesty poletíme s Etihadom z Abu Zabí do Frankfurtu, pričom využívame možnosť check-inu cez VIP terminál vďaka platinovým kartám banky FAB. Bohužiaľ, až tak veľa času na vysedávanie v launge nemáme, keďže sme na letisko prišli dosť neskoro. Druhá časť cesty začína takisto v biznis triede, avšak v lietadle spoločnosti Lufthansa a po takmer desiatich hodinách končí v mexickom Kankúne. Vďakabohu za plne sklápacie miesta v biznise!

Najlepší čas na Tulum

Kedy je najlepší čas vycestovať do Mexika? V podstate, kedykoľvek v priebehu roka, záleží na preferenciách. Od konca novembra až do apríla býva počasie najslnečnejšie s čo najnižším výskytom zrážok. Denné teploty sú príjemne teplé, rovnako ako nočné, len zriedkakedy býva v noci chladno. Viac dažďov očakávajte v mesiacoch od mája do októbra. Avšak ani cez daždivú sezónu to nie je v Tulum zlé. Búrky tu zvyčajne netrvajú dlhšie než hodinu – dve, kým sa obloha opäť vyjasní. Len veľmi zriedka sa stáva, že prší nepretržite dva-tri dni (na Bali s tým rátajte). Máj a august sú najhorúcejšie mesiace, v auguste je navyše veľmi sparné teplo. Teplota vody v oceáne je príjemná na kúpanie počas celého roka, ale najteplejšia býva počas leta (júl – október). Najväčšie návaly turistov a najvyššie ceny prichádzajú s mesiacmi december, január a február. Naopak, poplatky za ubytovanie najvaic klesnú mimo hlavnej sezóny od júla do októbra, no najmä počas septembra. Osobne najradšej cestujem mimo hlavnej sezóny a zdá sa, že nám načasovanie dovolenky na koniec augusta – začiatok septembra opäť vyšlo. Počasie je perfektné, turistov je výrazne menej a ceny sú naozaj nízke. 

Prenajmite si auto

Hneď ako pristaneme v Kankúne, odporúčam prenajať si auto. V Mexiku sú ceny za požičanie auta až smiešne nízke, a to v ktorejkoľvek spoločnosti na letisku. Samozrejme, ak si auto zarezervujete vopred online, výjde vás to ešte lacnejšie. Naše jednoduché malé autičko nás tak vyšlo na smiešnych 130 amerických dolárov na celé štyri dni! Auto vám jednoznačne dá slobodu. Môžete objavovať a spoznávať okolie, kedy a ako sa vám zachce, nemusíte sa obmedzovať volaním taxíkov. Povedala by som, že mať vlastné auto nie je len jednoduchšie, ale skoro nevyhnutné. Báť sa nemusíte, šoférovanie po Yucatánskom poloostrove je bezpečné a jednoduché, keďže ide o vysoko turistickú oblasť. Tulum je vzdialené asi hodinu a pol cesty od letiska v Kankúne a je to priama cesta po diaľnici. Ak sa cítite na niečo dobrodružnejšie, môžete si to vziať po tzv. “libre” ceste, ktorá sa tiahne paralelne s hlavnou diaľnicou, avšak prechádza cez niekoľko malých mexických dediniek. Autentickejší, avšak stále bezpečný zážitok. 

 

TULUM – VALLADOLID – 4,5 h cesty

VALLADOLID – CHICHÉN-ITZÁ – 45 km, 45 min cesty

RUŽOVÉ JAZERÁ RIA LAGARTOS – PLAYA DEL CARMEN – 3 h cesty

KANKÚN – CHICHÉN-ITZÁ – 197 km, 2,5 h cesty

Kde sa ubytovať

V Tulum je toľko skvelých miest, kde sa môžete ubytovať. Ako som už spomenula, mnoho miest priam pripomína múzeum dizajnu, tým ako sa tu dôkladne dbá na každý detail. Osobne som v Tulum vyskúšala dve miesta, ktoré rozhodne môžem odporúčať aj ďalej, ale chcem sa s vami podeliť aj o ďalšie, na ktoré som pri plánovaní naďabila. Všetky majú skvelé hodnotenia a rada by som ich vyskúšala nabudúce… Veď ktovie… 

S tesným rozpočtom

V rámci vmestenia sa do rozpočtu prvé dve noci ostávame v holistickom komplexe víl, ktorý sme našli cez Airbnb. Ak sa dobre pamätám cena za jednu súkromnú vilu pre štyri osoby nás vyšla okolo 75 amerických dolárov na jednu noc. A celé miesto maximálne stojí za každý dolár. Komplex rovnako krásny zvnútra ako aj navonok sa nazýva Cachito de Cielo a nachádza sa uprostred džungle asi jeden kilometer od hlavnej cesty a len pár minút od krasovej priehlbiny Cenote Calavera. Ani od rušného centra Tulum a miestnych pláží to nie je ďaleko, no určite budete potrebovať auto – je to asi 25 minút cesty. Komplex má v strede areálu prekrásny bazén a vyzdobený je množstvom dizajnových vychytávok. Celé miesto tak nadobúda veľmi spirituálnu atmosféru, za akou mnohí cestujú na Bali. Nachádza sa tu napríklad altánok na jogu a meditačné cvičenia a všade na stromoch visia krásne ručne robené lapače snov. Už na prvý pohľad je možné odhadnúť, že majitelia komplexu sa zaujímajú o umenie, dizajn a prírodu. Na tomto mieste totiž všetko ide dokopy ruka v ruke. Zaspávať a zobúdzať sa tu budete za koncertu cvrčkov a vtákov, a to počas celého roka, obklopení exotickou flórou. Rozhodne toto miesto odporúčam pre autentický zážitok a vrelé domáce privítanie. Miesto má len jednu nevýhodu – v izbe môžete mať malú nepríjemnú návštevu v podobe škorpióna, preto radšej nikdy nenechávajte otvorené okná ani balkón. 

Noc v exotickej drevenej chatke

Tretiu noc už chceme stráviť v rezorte Alaya Tulum by Ahau, v luxusne autentickej drevenej plážovej chatke, aké tu nazývajú “tree-house”. Takéto ubytovanie je nakoniec pre Tulum typické a niečo, čo musíte zažiť, ak si chcete odniesť pravý bohémsky zážitok z Mexika. Väčšina rezortov, ktoré majú ubytovanie v takýchto chatkách v ponuke, je zariadených v prekrásnom prírodno – bohémskom štýle, navyše sú ekologické a podporojú udržateľný turizmus. Z toho dôvodu sa v niektorých rezortoch po určitej hodine večer vypína klimatizácia a možno vo svojom apartmáne nenájdete napríklad ani chladničku. Všetko je však dostupné na požiadanie, personál rezortov sa len snaží šetriť životné prostredie najviac, ako sa dá v rámci komfortu. Tento druh ubytovania je trocha drahší, ale podľa mňa to stojí za to vyskúšať aspoň na jednu noc, ako to robíme aj my. Alaya Tulum sa nachádza priamo na pláži Tulum. V rezorte nájdete špeciálnu terasu na precvičovanie jogy a meditácie, a tiež súkromnú pláž s plážovými posteľami. Archeologické pamiatky sú od miesta vzdialené asi 15 minút cesty, krasová priehlbina Gran Cenote 12 km. My za jednu noc v súkromnej chatke pre tri osoby zaplatíme 220 amerických dolárov. 

AZULIK hotel

Ďalšou a podstatne nákladnejšou možnosťou ubytovania je rezort, ktorý má povesť unikátu vo svete. Celkový dizajn hotela určuje rovnováha s prírodou Mayskej džungle. Navyše celý rezort je veľmi ekologický. Nenájdete v ňom napríklad klimatizáciu a po šiestej hodine sa v hoteli vypína elektrina a zapáľujú sa sviečky. Ide o romantický a unikátny zážitok, ktorý vás prinúti byť tu a teraz v prítomnosti, no ak si večer čo večer potrebujete nabiť príslušenstvo k fotoaparátu, ste nahratí. Nehovoriac o bezsenných horúcich letných nociach bez klimatizácie. V tom prípade je lepšie, ak si tento zážitok naplánujete skôr na zimné mesiace. Rátajte však s tým, že takáto noc vás vyjde pekne draho, hotel Azulik nie je žiadna lacná záležitosť. Ak si však nemôžete dovoliť ani jednu noc, doprajte si v týchto luxusne unikátnych priestoroch aspoň večeru alebo drink. Ďalšou možnosťou je vstupné do hotelového plážového klubu. Ak som predtým spomínala, že každé ubytovanie v Tulum pripomína múzeum dizajnu, tento hotel stojí na vrchole rebríčka. Vrátime sa sem neskôr, čítajte ďalej…

Ďalšie odporúčané miesta na ubytovanie (ktoré som však nestihla vyskúšať osobne): 

  • MAHAYANA BEACH HOMES & ZOBRA VILLAS – Počula som, že sa tu budete cítiť ako vo veľmi privátnej vile na pláži… 
  • DELEK – Luxusný dovolenkový domček s krásnym dizajnom. A hneď vedľa stojí reštaurácia Raw Love, čo je perfektné miesto na raňajky a obedy.
  • NOMADE – S prekrásnou otvorenou terasou v marockom štýle uprostred hotela. Príďte sem aspoň na popoludňajší čaj. 
  • PAPAYA PROJECT – Miesto, kde by ste mali byť každý večer, ak prichádzate za autentickou zábavou. 
Zoznam od miestnych

Keď konečne dorazíme na miesto nášho prvého ubytovania, je už dosť neskoro večer, napriek tomu nás čaká veľmi milé privítanie od domácich. Obidvaja manželia sú ochotní odpovedať nám na všetky otázky, na chladničke navyše vysí zoznam ich odporúčaní kam sa vybrať za spoznávaním. Nedá mi s vami tento zoznam nezdieľať, veď ide o cenné informácie pre každého cestovateľa priamo od domácich, ktorí dobre poznajú danú lokalitu aj potreby svojich hostí. Ktoré z týchto  miest sme skutočne navštívili a čo si o nich myslím, spomeniem neskôr osobitne. 

Odporúčané reštaurácie:

V MESTE:

Don Cafeto

Vegetariano 

Hermana República de Yucatan

Raw Love 

El Asadero 

El Camello JR

La Querida 

Campanella (na zmrzlinu) 

NA PLÁŽI:

Mi Amor

Posada Margherita

Casa Banana

La Malinche

La Eufemia

El Azulik

Casa Jaguar

Villa Pescadores

Čo všetko stojí za to vidieť:

Gran Cenote

Kaan Luum lagúna 

Mayské ruiny Tulum

Cenote Escondido 

Playa Chamicos 

Cenote Cristal

Coba & Cenotes v okolí

Cenote Calavera

Playa Vila Pescadores

Cenote Manati/Casa Cenote

Rancho Santa Cruz (cenote)

CASA MALCA – dom Pabla Escobara

Možno tento hotel spoznávate z Instagramu, pretože každý sem chodí hlavne kvôli fotke na hojdačke pred bránami hotela. Tento obrovský dom zvykol patriť k majetkom kartelového bossa Pabla Escobara, dnes však slúži ako boutique hotel. 

Cenote Calavera a náš prvý deň v Tulum

Ja a Veronika vstávame skoro celé natešené spoznávať všetky tie miesta zo zoznamu, čo nám visí na chladničke. Majitelia komplexu nás upozornili, že všetky jaskyne resp. krasové priehlbiny alebo “cenotes” ako ich nazývajú Španieli a Američania, treba navštíviť zavčas rána, pretože počas dňa bývajú dosť plné ľudí. Mnohí sa sem prichádzajú schladiť práve počas najhorúcejších hodín. Pre mnoho cestovateľov a turistov je práve kúpanie sa v miestnych cenote tou najobľúbenejšou aktivitou v celom Mexiku, ak nerátame ochutnávanie tacos. Kryštálovo modrá voda v jaskyniach je skvelá na fotenie, plávanie aj potápanie. A navyše skvelo osviežuje počas horúcich dní. Bohužiaľ, náš kamarát Bill nie je v stave opustiť posteľ. Necíti sa totiž dobre. Odhadujem to na dehydráciu a vyčerpanie z cestovania. Životný štýl letušiek a stewardov môže byť poriadne náročný – drastické striedanie časových zón, nedostatok poriadneho spánku a čerstvého kýslíka a k tomu denodenná práca so stovkami ľudí si zvykne vybrať svoju daň práve v tú najnevhodnejšiu chvíľu, keď konečne prichádza dovolenka! Necháme ho teda odpočívať a rozhodneme sa aspoň navštíviť cenote Calavera, ktorý je k nám najbližšie, len 5 minút cesty autom. Vstupné do oblasti stojí 80 mexických pesos na osobu. Cenote Calavera je v skutočnosti prírodná studňa alebo prepadlisko s čistou vodou. Nachádza sa tam však rebrík a malá lianová hojdačka, a to všetko robí túto maličkú jaskyňu unikátnou. Okrem toho, že to zaujímavo vyzerá na fotkách, je vzrušujúce si do tej diery s vodou skočiť. Mnoho ľudí sa sem prichádza takisto potápať, my si však vystačíme so skákaním. Je to osviežujúce a je to zábava. 

Lagúna Kaan Luum

Keď sme s jaskyňou Calavera hotové, vraciame sa do rezortu, aby sme si užili aj náš krásny bazén. Bill sa už začína cítiť lepšie, tak sa poobede rozhodneme spolu vybrať k odporúčanej lagúne. A hoci máme do zatvorenia len hodinu (zatvárajú už o štvrtej poobede!), nechajú nás zaplatiť plnú cenu – 100 pesos na osobu. Čo robí toto miesto špeciálnym je prekrásna prírodná scenéria lemovaná tyrkisovou vodou. Môžete tu stráviť celý deň skákaním do vody, máčaním sa a opaľovaním. Je škoda, že sme sem prišli tak neskoro, no i tak si to užijeme, dokonca sa nám podarí uchytiť si pre seba populárnu hojdačku, ktorá stojí priamo vo vode… 

Najlepšie ceviche v reštaurácii El Pez

Po poobedňajšom kúpaní celkom vyhladneme. Popravde, už sme tak hladní, že radšej vynecháme plánovanú návštevu domu/hotela Pabla Escobara a ideme rovno na večeru. V aute prechádzame všetkymi tipmi zo zoznamu, ktorý nám visí na chladničke, ale nakoniec sa rozhodneme vyskúšať niečo úplne iné – jednu z top 10 reštaurácií na pláži podľa hodnotení na Tripadvisor – El Pez Restaurant & Cocktailbar. Vraví sa, že tu servírujú najlepšie mexické ceviche, ale my sa všetci traja rozhodneme pre rizoto s morskými plodmi a fľašu mexického piva Sol s čerstvým limetkovým džúsom. 

I Cenote believe my eyes – Gran cenote

Ďalší deň vstávame skoro všetci traja, pred nami je cieľ preskúmať najpopulárnejšiu jaskyňu v Tulum, tzv. Gran cenote. Gran cenote je populárny z dobrého dôvodu – ide o naozaj prekrásne miesto na plávanie a jaskyňa je obrovská. Avšak pozor, ak ste tu plánovali spraviť kopec sexi fotiek s mejkapom a v nastajlovanom účese, zabudnite na to. Strážcovia vás nepustia ani na krok bližšie k vode, ak pred tým nepoužijete sprchu, a skutočne kontrolujú či budete do nitky mokrí od hlavy po päty. Má to svoj dôvod. Gran cenote patrí k chráneným prírodným oblastiam a nikto nechce, aby do priezračnej vody dole skákali turisti s množstvom chemikálií na pokožke, akými sú všelijaké opaľovacie krémy, repelenti alebo dámsky mejkap. Vstupné je 180 pesos na osobu, úschovná skrinka stojí ďalších 30 pesos. 

Plážový život

Potom, čo sa vykúpeme vo veľkom cenote, už sa aj balíme a presúvame na iné miesto. Chceme totiž vyskúšať noc v plážovej chatke, teda tzv. tree-house. Stihla som vám spomenúť, že sme ráno našli v Billovej izbe škorpióna? Chudák skončil pod skleneným pohárom, keďže sme sa báli odstrániť ho iným, menej mučivým spôsobom. Vďakabohu nikto neostal zranený, iba škorpión to asi neprežije. Poobedie máme pokojné, oddychujeme na pláži nášho nového rezortu. Musím úprimne podotknúť, že tak ako Bali, ani Tulum nevyniká nádhernými plážami, ale skôr dovolenkovou atmosférou, miestnou kultúrou a čulým životom. Všetky pláže rezortov v Tulum, vrátane tulumskej pláže, sú pekné, ale ničím výnimočné. Určite neočakávajte rajské pláže, aké sú na Maldivách alebo Bahamách. Playa Paraíso je pekná pláž s alejou paliem a dobré miesto na fotky. Na tulumskej pláži zase nájdete všetky rezorty, kúl vegánske reštaurácie, masážne salóny a joga štúdia. 

AZULIK pri západe slnka

Na druhý večer máme v pláne niečo špeciálne, a to popíjanie v sieťach nad džungľou. Takýto zážitok je možný vďaka unikátnemu dizajnu hotela Azulik. Poznám presne 5 rôznych spôsobov, ako si tento jedinečný hotel užiť bez toho, aby ste museli zaplatiť nehorázne sumy za noc. (Ceny za jednu noc sa pohybujú od 400 do 4000 amerických dolárov!) Môžete sem zájsť na večeru do jednej z  troch hotelových reštaurácií, zaplatiť si vstup do plážového klubu, pozrieť si umeleckú výstavu v hotelovej galérií, objednať sa na relaxačné popoludnie v hotelových wellness kúpeľoch alebo nakupovať v ich dizajnovom butiku. Priblížim vám bližšie tie možnosti, ktoré považujem za najideálnejšie s ohľadom na rozpočet aj na Instagramové fotky, kvôli ktorým sem ideme. Prvou možnosťou je tzv. Susnet Experience (pozorovanie západu slnka), čo je vlastne večera pri okrúhlom stole, ktorý svojim unikátnym dizajnom pripomína vtáčie hniezdo visiacie nad džungľou. Vybrať si pritom môžete medzi dvoma reštauráciami – japonsko-mexickou kuchyňou reštaurácie Tseen Ja alebo majsko-mexickou fúziovou reštauráciou Kin Toh. Prídťe presne o pol šiestej večer a čakajte, že pri stole sa stretnete s ďalšími hosťami. Avšak, musím vás upozorniť, že stolovanie v obidvoch reštauráciách je finančne náročné (a naši predchádzajúci hostitelia si myslia, že za tie ceny ani nestojí), takže ak preferujete ešte ekonomickejšie riešenie, zastavte sa iba na drink. Presne tak to robíme aj my. 

V sieťach reštaurácie Kin Toh

Rešturácia Kin Toh je rozhodne viac populárna než japonská Tseen Ja. To je tá, kde nájdete stoly na streche pripominajúce vtáčie hniezda a vysuté siete, do ktorých sa môžete usalašiť. Reštaurácia a bar otvára o piatej večer a funguje na princípe: kto prvý príde, prvý berie. Môžete si zabezpečiť miesto rezerváciou, ale potom vaše minimálne konzumné bude aspoň 1000 pesos na hlavu. My sem prichádzame okolo pol šiestej večer, keď je vonku stále dosť sparno a horúco, a tak možno aj z toho dôvodu sme tu prví návštevníci, čo sa nám perfektne hodí. Máme v pláne spraviť veľa ikonických fotiek predtým, než sa budeme musieť biť o záber s ostatnými hosťami. Čím bližšie je západ slnka, tým viac hostí prichádza. Vstupné je 500 pesos na osobu, ale funguje to ako konzumný voucher, ktorým neskôr môžete zaplatiť svoj účet za jedlo a nápoje. Zvlášť zaplatíte len to, čo skonzumujete nad rámec vstupného. Hneď ako zaplatíte vstupné, zavedie vás to na malý drevený mostík a odtiaľ hore špirálovytými schodami do reštaurácie a baru. Hneď nad schodiskom sa rozprestiera prvá sieť, ktorá je tak populárna z Instagramu. Ak chcete podobný záber, povedzte priateľom nech vás odfotia zo schodiska. Z tejto reštaurácie sa môžete priamo cez zaujímavý hojdací most dostať do ďalšej reštaurácie, no vstupenkou vám bude ďalšia objednávka. Most sa sprístupní až po pol siedmej večer. 

 

Zajímavý tip:

Na druhej strane, je tu ešte jedna lacnejšia možnosť než stolovanie v reštaurácií, ako si zblízka pozrieť dizajn hotela Azulik, a to návšteva umeleckej exhibície Ik Lab. Vstupné je úplne zdarma, akurát si budete musieť pred vstupom vyzuť topánky a odložiť tašky. Fotenie profesionálnymi fotoaparátmi nie je dovolené, ale foťáky na mobilných telefónoch povolené sú.

La Malinche – najlepšie tacos v meste

Síce sme len nedávno mali zopár tacos v Azuliku, aby sme do posledného pesos využili voucher, za ktorý sme zaplatili, no i tak sme stále všetci hladní. Zastavíme sa preto v ďalšej reštaurácií v centre, ktorá vyzerá veľmi útulne a jednoducho, narozdiel od ostatných luxusných reštaurácií v okolí. Neskôr zisťujem, že vlastne ide o jednu z reštaurácií zo zoznamu. Privítajú nás veľmi vrúcne a pekne po mexicky s troma šotmi tequily aj s jedlými červíkmi, ktoré sú na účet podniku. Tacos, ktoré nám neskôr servírujú na stôl, sú tie najlepšie, aké som zatiaľ jedla! Jednoznačne najobľúbenejšie je chorizo taco. 

 

Zaujímavý tip:

Kým si pochutnávame na lahodnom tacos, všimnem si lekáreň v susedstve, ktorá láka zaujímavými reklamnými nápismi. V podstate tu zoženiete všetko, čo je v iných krajinách buď nelegálne, alebo vám to bez lekárskeho predpisu nevydajú. Hovorím o návykových antidpresivách ako je Xanax, ktorý sa často zneužíva aj ako droga, rôznych stereoidoch a nebezpečných tabletkách na chudnutie a pod. Možné iba v Tulum. 

Veštenie z tarotu

Náš Alaya rezort má v ponuke veľmi zaujímavé wellness procedúry a masáže, vrátane čistenia Reiki, liečenia so Šamanom alebo veštenia z Tarotu. Bohužiaľ, posedenie so šamanom dnes už nie je možné, tak si aspoň zarezervujeme vykladačku tarotu. O desiatej ráno už sedíme na zemi nad tarotovými kartami spolu s mladou sympatickou Mexičankou, ktorá nám vykladá význam kariet. Dozviem sa niečo o svojich silných aj slabých stránkach, čo funguje v môj prospech a čo mi bráni na ceste za snami. Mojim spirituálnym zvieraťom je vraj hyena, čo ma dosť šokuje, ale vraj máme spoločný trochu uštipačný sarkastický zmysel pre humor a bystrosť. Naozaj si toto milé posedenie vychutnávam. 

Row Love a Ven a la Luz

Poobede sa už bohužiaľ musíme odubytovať, plánom je preskúmať ďalšie zaujímavé miesta neďaleko od Tulum. Najskôr sa však musíme zastaviť niekde na obed. Row Love je jednou z najlepších reštaurácií na raňajky a obed, no tento výber ocenia najmä vegáni a milovníci zdravej stravy. Na menu nechýbajú rozmanité smoothies, acai bowls, cukinové špagety a avokádové toasty. Ale aj keď nie ste fanúšikom zdravej stravy, môže sa vám toto miesto páčiť. Navyše som si celkom istá, že ste sa s ním už neraz stretli na Instagrame. Reštaurácia Raw Love spolu s rezortom Ahau sa delia o veľkolepú vstupnú bránu, ktorá je prácou umelca z Južnej Afriky – Daniela Poppera. Inštalácia vyrobená z dreva a lana má tvar ženskej busty a dostala názov Ven a la Luz, čo v preklade znamená “Vstup do svetla”. Jej torzo je vyplnené hustým zeleným porastom a vytvára tak klenbu pod ktorou vedie cestička. Je to impozantné umelecké dielo a mne trochu pripomína havajskú bohyňu z Disney rozprávky Moana. Viete o čom hovorím? 

Matcha Mamma – najviac “Instagram” miesto v celom Tulum

Dobrá vec na celom Tulum je, že tu človek nájde množstvo chutných miest. A mnohé z nich sú orientované aj na vegánov! Spolu so všetkými joga štúdiami a wellness centrami to z Tulum robí ideálnu destináciu na rekreačnú dovolenku. Akýmsi “musíte navštíviť” miestom je rozhodne malinká reštaurácia Matcha Mamma, ktorú najviac preslávil Instagram. Známa je vďaka svojim smoothies, acai bowls a hojdačke, na ktorej sa fotí každý influencer, haha. Teda, skoro každý, lebo ja som tam nebola, haha. Náš kamarát Bill nie je veľmi na túto zdravú stravu a už dosť ťažké bolo prehovoriť ho na Row Love. Ďalší deň bez “poriadneho” obeda by asi nezvládol. 

Čo sa ešte dá v Tulum vidieť:

 

  1. COBA a MAYSKÉ RUINY. Mayské ruiny v Tulum a Coba sú považované za najdôležitejšie historické pamiatky v oblasti Tulum. Coba je v podstate ďalšia mayská stupňovitá pyramída, ale pre jej odľahlú polohu nie je ani zďaleka taká obľúbená ako ostatné pozostatky po Mayoch. Ale vďaka tomu, že sem nechodí toľko turistov ako k pyramíde Chichén-Itzá alebo k tulumským ruinám, môžete sa vyšplhať po ruinách hore a pozrieť si miesto aj z menej tradičnej perspektívy. Na druhej strane, mayské rujny v Tulum sú ohromujúce. Toto staroveké mestečko za kamennými múrmi sa rozprestiera na vrchole útesu ponad Karibské more a ponúka skvostné výhľady. Stále nemôžem uveriť, že mi toto miesto ušlo. Nuž, päť dní na Tulum rozhodne nestačí, obzvlášť ak sa nechcete celú dovolenku len naháňať za fotkami a pamiatkami, ale trochu si aj oddýchnúť. 
  2. CENOTE DOS OJOS. Tento cenote je takisto nádherný a skvelý na kúpanie. Pozostáva vlastne z dvoch separátnych jaskýň, vďaka čomu je tu vždy dostatok miesta. Je to však aj najdrahší cenote v oblasti. Vstupné stojí 350 pesos na osobu. Cenote sa nachádza asi 25 minút cesty od centra Tulum. 
Valladolid – malebné mexické mestečko

Poobede to už máme namierené zase inam. Valladolid je malé pôvabné mestečko v strede Yucatanského poloostrova a má tú správnu mexickú atmosféru. Plánujeme tu ostať na noc, keďže mesto má skvelú polohu v blízkosti národného parku Ría Lagartos aj pyramídy Chichén-Itzá. Pyramída, ktorá patrí k novodobým divom sveta, sa nachádza iba 45 minút cesty autom. Mestečko Valladolid však stojí za návštevu aj samo o sebe. Jedným z hlavných dôvodov je čaro tohto mesta. Čakajte farebnú koloniálnu architektúru, obrovské haciendy, ktoré v súčasnosti slúžia ako otvorené terasy k reštauráciám s lahodným tacos, štýlové obchodíky a kultúru stolovania na ulici. My ostávame cez noc v jednoduchom penzióne v koloniálnom štýle, ktorý sa volá Casa Valladolid Boutique Hotel. Dobrý výber za nízku cenu. 

Ružové jazerá Las Coloradas 

V novom ubytovaní však neostávame dlho. Akurát sa ubytujeme a zložíme si veci. Hneď potom sa však znova vyberáme na cestu smerom k povestným ružovým jazerám. Radi by sme tam boli ešte pred západom slnka. Na okraji národného parku Ría Lagartos, asi 3 hodiny cesty od mesta Kankún, leží magické miesto, kde sa more sfarbuje do neuveriteľných odtieňov ružovej. Tento prírodný úkaz sa deje pri produkcii soli. Jazerá Las Coloradas sa totiž využívajú na ťažbu a výrobu soli. Postupne ako sa voda vyparuje, vysoká soľnatosť jazera spôsboje nárast výskytu červených rias, planktónu a artémií, ktoré sfarbujú vodu do ružova. Ak máte auto, môžete toto miesto ľahko navštíviť, poprechádzať sa po brehoch a pofotiť si neuveriteľne ružovú vodu. Naozaj to stojí za pohľad. Planktón a artémie nesfarbujú do ružova len vodu ale aj plameniaky, ktoré sa nimi živia. Ak budete mať šťastie, možno aj tieto vtáky na mieste zahliadnete. Nedávno sa však ružové jazerá stali na Instagrame natoľko populárne, že sem začali jazdiť zástupy turistov. Aj kvôli tomu už viac nie je možné vstúpiť do vody, fotiť z pobrežia dovolené je. Majte však na pamäti, že jazerá patria k súkromným majetkom a preto sa za rampy nedostanete bez lokálneho sprievodcu. Tí tu slúžia najmä na to, aby dohliadli na dodržiavanie pravidiel medzi nespočetnými turistami. Našťastie za svoje služby nepýtajú veľa, iba 50 pesos na osobu. Jazerá Las Coloradas sú najčastejšie navštevované v ranných hodinách, keď je hladina jazerá natoľko pokojná, že vytvára magický zrkadlový efekt a odráža oblohu. Náš sprievodca mi prezradí, že iba dnešné ráno sa tu vystriedalo okolo 2000 turistov! Zdá sa, že každý zatúžil po fotke ako v ružovom nebi. My na zrkadlový efekt bohužiaľ šťastie nemáme, ale aj scenéria pri západne slnka berie dych svojou farebnou škálou. A čo je najlepšie, okrem nás tu nie sú žiadni iní turisti! 

Chichén-Itzá – ďalší div sveta odfajknutý

Ďalšie skoré ranné vstávanie, rýchle raňajky a vyrážame za jedným z divov sveta – pyramídou Chichén-Itzá. Uvedomujem si, že za touto stavbou stojí fascinujúca história, záhadné znalosti Mayov a neuveriteľne precízna architektúra, ale aj napriek tomu nie som až tak nadšená, ako som napríklad bola z mesta Petra alebo Veľkého čínskeho múra. Napriek tomu je to skvelý pocit vidieť vlastnými očami niečo, o čom ste predtým počuli len z televíznych programov a kníh. Vstupné je 250 pesos na osobu a pri pokladni sa dá platiť aj kartou. Brány sa otvárajú o ôsmej ráno, tak buďte nastúpení v rade, alebo aspoň skúste prísť pred tým, než na parkovisku zastavia autobusy s turistami. Okolo desiatej už areál býva plný ľudí. V areáli nájdete aj reštaurácie, stánky s občerstvením a tradičnými suvenírmi, niektoré dokonca akceptujú platobné karty. Ja si tu kúpim strieborný náramok s mayským kalendárom. Chichén-Itzá má takisto svetelnú šou, ktorá začína každý večer o siedmej v zimných a o ôsmej v letných mesiacoch. Vstupné na šou je už v cene lístka. 

Cenote Il Kil

V okolí Chichén-Itzá sa nachádza množstvo ďalších cenotov, ale ten údajne najkrajší na celom Yucatane je Il Kil, ktorý sa nachádza iba niekoľko minút od pyramídy. Najsureálnejší pohľad na túto krasovú priehlbinu sa naskytá zhora. Smaragdovo zelená priezračná voda siaha až do hĺbky 25 metrov pod povrchom. Špirálovité schodisko vás zavedie k brehom jaskynného jazierka. Ak sa potom pozriete hore nad seba, zbadáte ako sa slnečné lúče predierajú pomedzi vysiace korene stromov a rastlín, ktoré mnohým slúžia ako lianové laná na skákanie do vody. Narozdiel od iných cenotov, v areáli Il Kil sa nachádza aj niekoľko drobných stánkov s jedlom a občerstvením aj zopár oddychových domčekov, kde návštevníci môžu stráviť noc. Jedinou nevýhodou cenotu je, že býva naozaj veľmi rušné a plné ľudí. Pre nedostatok času musíme, žiaľ, aj toto miesto vynechať z programu. Bojovať o perfektné miesto s inými ľuďmi sa nám teraz aj tak nechce, preto si to radšej zamierime k ďalšej zaujímavej jaskyni. 

Cenote Suytun

Táto jaskyňa je naozaj špeciálna. Všetci traja z nej ostávame v nemom úžase. Ide o masívny uzavretý priestor pod zemou iba s malou dierou v strope, cez ktorú preniká denné svetlo osvetľujúce jazierko v strede. Úplne tu cítim zvláštnu silnú energiu. Bola táto jaskyňa posvätným miestom alebo dobre skrytou pristávacou plochou pre mimozemšťanov a cestovateľov v čase? V jazierku na dne jaskyne si môžete aj zaplávať, avšak iba so záchrannou vestou. Najlepší čas na návštevu tohto unikátneho miesta je priamo na poludnie, kedy slnečné lúče dopadajú cez dieru v strope kolmo na okrúhlu platformu v strede jazierka na dne jaskyne. Vytvára to úplne magický dojem. Je to však zároveň aj čas, kedy sem prichádza najviac návštevníkov. Každý chce dokonalú fotku. My sem dorazíme medzi jednou až druhou popoludní, kedy svetlo cez strop dopadá už v mierne šikmom uhle, no i tak je to úchvatný pohľad. Zároveň tu nie je až tak veľa ľudí, ako som sa obávala. V každom prípade tu vládne rešpekt k ostatným a všetci poslušne čakajú v rade na schodoch, kým sa tí dole odfotia a na nich nepríde rad. Každý každému dopraje fotku snov. 

Playa del Carmen

Našou poslednou zastávkou v Mexiku je dovolenková destinácia Playa del Carmen. Pôvodným plánom bolo doraziť do mesta pred západom slnka a užiť si posledné hodiny v Mexiku na pláži s drinkom v ruke. Bohužiaľ, šoférovanie, hľadanie benzinky a fotenie sa v cenote Suytun nám zabralo viac času, než sme čakali. Keď konečne dorazíme k apartmánu z Airbnb, kde plánujeme stráviť noc, je už poriadne neskoro a nám ostáva len pár hodín na spánok. Ráno musíme opäť skoro vstávať, aby sme stihli let z Kankúnu…. A kde? No na Kubu! :))

Múzeum Fridy Kahlo

Neviem si predstaviť Mexiko bez ikonickej umelkyne Fridy Kahlo a jej originálnych autoportrétov. Chcela som navštíviť jej múzeum v Playa del Carmen, ale bohužiaľ nenašiel sa čas. Vy však neurobte rovnakú chybu. Toto múzeum síce nedisponuje žiadnými originálmi jej malieb, ale zato približuje jej kontroverzný život a umeleckú prácu cez pôvodné fotografie, video-záznamy, diapozitívy a koláže. 

Havana, ooh na-na

Cestovať na Kubu je ako cestovať v čase do minulosti. Na Kube nemáte inú možnosť, než sa odpojiť od internetu a úplne sa ponoriť do života plného hudby a pachov po rume a cigarách. Hlavné mesto Kuby je večné.

Zuzka Greizinger

LETUŠKA

Som letuška, no kedysi som bola redaktorka v časopise, hlavu v oblakoch mám však odjakživa. Okrem výšok ma vždy lákala aj chuť diaľok, a tak mi raz v hlave vzkriesla skvelá myšlienka – spoznám svet ako letuška Le Tužka. 🙂

FOLLOW ME

Destinácie