Havana, ooh na-na
VÝLET
VINTAGE
NAJLEPŠIE
Zuzka Greizinger
LETUŠKA
FOLLOW ME
Pred revolúciou, ktorú viedol Fidel Castro a Che Guevara, bola Kuba obľúbenou dovolenkovou destináciou Američanov z vyššej triedy. Stará Havana bola slávna pre svoje luxusné autá, hotely, pláže a bary, ale keď revolúcia v 1959 vyhnala všetkých bohatých Američanov z krajiny, čas sa tu celkom zastavil. Pre západný svet a všetky moderné výdobytky doby ostali hranice Kuby zatvorené. Farebné eklektické fasády koloniálnych domov začali chátrať. Ale aj tento ošumelý vzhľad má niečo do seba. Atmosféra, akoby tu celkom zastal čas a zabudnuté autá, ktoré tu pri chvatnom odchode zanechala americká smotánka, sú dnes hlavným lákadlom turistov.
Najjednoduchšia cesta je letecky, napríklad z mexického Cancúnu do La Havany. Aj my – ja a moji dvaja kolegovia, Veronika a Bill sa rozhodneme zakončiť perfektné prázdniny v mexickom Tulume štýlovo na Kube. Na Kubu z Cancúnu premávajú asi štyri aerolinky a všetky lety v ponuke sú pomerne lacné. Hoci my traja pracujeme ako stevardi a máme možnosť cestovať za zlacnené stand-by letenky, tentoraz aj my pocestujeme radšej za plnú cenu, ale pohodlne a bez rizika. Dá sa ľahko nájsť letenka už od $60 dolárov. Let trvá asi hodinu a zvyčajne je plný.
Podľa vládnych nariadení všetci cestujúci na Kubu potrebujú mať pred svojím príchodom vybavené platné víza. Tieto víza sú tiež známe pod menom “turistická karta”. Karta je platná len na jednorazový vstup a po dobu maximálne 30 dní. S vízami vám môže pomôcť cestovná agentúra, alebo priamo aerolinka, s ktorou na Kubu cestujete. Cena víz je približne $25 amerických dolárov. My tie naše turistické karty vybavíme pri check-ine pred odletom. Na letisku v Cancúne je stánok, kde tieto víza vybavujú prakticky na počkanie.
Vláda Spojených štátov od roku 1960, kedy sa na Kube dostal k moci Fidel Castro, značne obmedzovala americkým turistom voľné cestovanie na Kubu, najmä kvôli obavám z komunizmu. Časy sa však výrazne zmenili. Dnes už Američania pokojne môžu dovolenkovať na Kube, a to celkom legálne. Buď si môžu dopredu zaobstarať platné víza, alebo môžu ostať pri tom, čo robili všetci Američania donedávna – zarezervovať si letenku na Kubu z Mexika. Dnes to už však nie je nevyhnutné, na Kubu lietajú pravidelné linky aj z Floridy.
Hoci vo všeobecnosti Kuba patrí medzi bezpečné krajiny, to neznamená, že sa nemusíte stať obeťou drobných kriminálnych činov, ako sú napríklad vreckové krádeže alebo okradnutie pri zamieňaní peňazí. Takisto si dajte pozor na vodu z vodovodných kohútikov, mohla by byť mierne kontaminovaná, na čo váš žalúdok nebude zvyknutý. Ďalšou hrozbou sú komáre a ochorenia z uštipnutia, alebo hrôzostrašný stav vozoviek, ak sa rozhodnete šoférovať na vlastnú päsť.
Kubánskou kurzovou menou je kubánske peso (CUP), pričom približne 24 CUP zodpovedá jednému americkému doláru. Táto mena však platí len pre domácich. Ako turista alebo návštevník Kuby budete platiť druhou menou, špeciálne upravenou pre turistov – konvertibilným kubánskym pesom (CUC). Jedno takéto konvertibilné peso zodpovedá jednému americkému doláru. Odporúčam zameniť paniaze v oficiálnej zmenárni, a radšej si so sebou prineste eurá než doláre.
Presne tak, vitajte v Havane! Kuba je chudobná krajina, kde sa priemerný plat občana pohybuje okolo $30 dolárov, to však neznemaná, že je tu aj rovnako lacno. Turisti tu majú nie len vlastnú menu, ale aj svoje ceny. Večera v reštaurácii, alebo noc v hoteli vás vyjde rovnako ako v ktorejkoľvek inej turistickej destinácii. Čo však vyjde výhodnejšie, je miestny alkohol! Jeden pohár mojita v príjemnom bare alebo reštaurácii vás môže stáť asi štyri konvertibilné pesá, zatiaľ čo malá fľaša minerálnej vody tri. Voda z vodovodu sa na Kube piť neodporúča, ale v potravinách si môžete kúpiť balenú vodu, ochutené nápoje a drobné občerstvenie za prijateľnejšie ceny. Tovar v takýchto obchodoch sa zo dňa na deň mení, tak ako to už býva v komunistických režimoch. Nemôžete však odísť z Kuby a nepriniesť si so sebou fľašu kvalitného kubánskeho rumu! Kým 2-litrová balená voda v miestnych potravinách stojí približne dve pesá, liter kubánského rumu Havana dostanete za smiešne štyri pesá. To celkom dobre vysvetľuje, prečo sa spisovateľovi Hemingwayovi – milovníkovi žien a alkoholu, tak na Kube páčilo.
Keďže chceme plne zapadnúť do miestneho života a bývať ako domáci, vyberáme si skromný apartmán cez Airbnb. Nachádza sa na 3. poschodí historickej španielskej budovy z 20. rokov a rovno uprostred čulého centra starej Havany. El Floridita daiquiri bar, kde Ernest Hemingway zvykol v 50. rokoch písať a popíjať daiquiri koktejl, sa nachádza na rohu ulice, iba pár krokov od našej budovy. Z balkónu máme zase úžasný výhľad na námestie Capitolio, budovu divadla Gran Teatro a park Parque Central. V budove nás čakajú vysoké stropy, množstvo špirálovitých schodov, žiaden výťah a izby zariadené v tradičnom štýle, avšak s potrebnými modernými výdobytkami doby ako je klimatizácia, ventilátor a wifi router. S pripájaním sa na internet je to trošku komplikované, hoci máme k dispozícii vlastný router, ale o tom poviem viac neskôr. Dvojizbový apartmán Alba’s place nás vychádza dokopy na $115 dolárov za tri noci. A naša hostiteľka Alba je úplne úžasná. Za 30 dolárov navyše nám zariadi transfer z letiska a na letisko (šofér nás príde vyzdvihnúť v štýlovom retro aute), pomôže nám zameniť peniaze vo výhodnom kurze a k tomu všetkému na nás čaká s kompletným sprievodcom Havanou v ruke a tipmi kam ísť priamo od domácich.
360° výhľad na Havanu a strešný Infinity bazén
Ak zatúžite po luxusnejšom ubytovaní, potom odporúčam ešte túto o niečo nákladnejšiu možnosť, ale hodnú každého pesa navyše – 5-hviezdičkový Gran Hotel Manzana Kempinski. Tento moderný a štýlový hotel pridá trochu luxusu do vašej dovolenky a zároveň prináša moderný zážitok uprostred starého sveta. Hotel sa nachádza v samom srdci mesta, stačí vykročiť von a okamžite nadobudnete pocit, akoby ste sa preniesli v čase do iného sveta. Na všetky dôležité miesta v Havane sa dostanete pešo, budovy patriace na listinu Svetového dedičstva UNESCO sú len pár krokov od hotela. Všetky izby poskytujú dokonalý výhľad na večne čulé uličky starého mesta. Avšak to najlepšie na hoteli Kempinski je jeho strešný Infinity bazén s rešturáciou. Panaromatický 360-stupňový výhľad na Havanu robí toto miesto výnimočným v ktorúkoľvek dennú hodinu, avšak pri západe slnka je to zážitok na nezaplatenie. Američania, pozor! V tomto hoteli neprijímajú americké kreditné karty!
Najteplejším mesiacom v roku býva jún s dennou priemernou teplotou v Havane 27°. Najchladnejším mesiacom je zase január s priemernou teplotou 21°. Ako vidíte, kedykoľvek v roku je vhodný čas na Kubu, osobne však uprednostňujem september. Tento mesiac je totiž najlacnejší! A ja radšej cestujem mimo hlavnej sezóny…
Od decembra 2018 majú Kubánci prístup k mobilným internetovým dátam s rýchlosťou 3G a 4G, ktoré zabezpečuje miestna telekomunikačná spoločnosť ETESCA. Kým jedna sieť prináša globálny internet pre štátnych príslušníkov a turistov, druhá sieť pre bežných občanov má kontrolovaný obsah. Ako turista môžete nájsť takmer voľné pripojenie na sieť wifi na mnohých verejných turistických miestach, avšak na pripojenie je potrebné zadať užívateľské meno a heslo, ktoré získate po zakúpení wifi kartičky. Takúto kartičku môžete dostať priamo v pobočkách ETESCA, na pošte a v hoteloch. Aj pripojenie na internet v našom Airbnb hoteli je tohto druhu. Tak ako som spomenula vyššie, v pripájaní sa na internet na Kube je vždy háčik, hoci ste ubytovaní v hoteli alebo máte k dispozícii vlastný wifi router, aj tak si musíte zakúpiť potrebnú wifi kartičku s heslom. Jedna kartička stojí jedno peso a kúpi vám jednu hodinu na internete. Jedna osobna si môže denne kúpiť maximálne tri kartičky (kontrolujú sa pri tom pasy, ktoré sa zadávajú do systému). Ak si naozaj potrebujete predĺžit svoj denný limit na internete, potom sa poobzerajte po pouličných predavačoch, ktorí ponúkajú kartičky nelegálne a za vyššiu cenu. Mne osobne tieto regulácie padnú celkom vhod, dávam si internerovú očistu. Keď je váš čas, ktorý zvyčajne trávite na internete limitovaný, využívate ho rozumnejším spôsobom. A nakoniec, sme predsa na Kube, buďme teda plne prítomní v okamihu a vychutnávajme si život ako sa za starých dobrých čias…
Nie je lepší spôsob ako si užiť Havanu, než sa túlať po okolí a kompletne sa stratiť v jej pôvabných uličkách. Čoskoro zistíte, že každý kút mesta stojí za fotku. Odhoďte itinerár, ktorý ste si vopred pripravili a nechajte sa unášať prúdom. A ak náhodou pôjdete okolo týchto miest, nezabudnite a…
- Dajte si daiquiri v bare El Floridita a mojito zase v La Bodeguita del Medio.
- Kúpte si slávne kubánske cigary v jednej z miestnych tovární – La Casa del Habano alebo Palacio del Tabaco.
- Na raňajky choďte do kaviarne El Dandy, na obed zase do reštaurácie La Guarida.
- Prenajmite si farebný vintage kabriolet z námestia Capitolio a vyberte sa na štýlovú prehliadku mesta.
- Západ slnka si najlepšie vychutnáte počas prechádzky po promenáde Malecón alebo pri Infinity bazéne na streche hotela Kempinski.
- Spravte si mnoho krásnych fotiek pri farebných zrenovovaných koloniálnych budovách na ulici Passeo del Prado.
- A potom sa vyberte pešo smerom k reštaurácii La Guarida naprieč starými ošumelými uličkami, ktoré majú snáď ešte väčšie čaro.
- Dajte si večeru v jednej z reštaurácií okolo námestia Plaze de la Catedral.
- Choďte si zatancovať salsu do jednej z troch miestných tančiarní Casa de la Música, kde renomované kubánské kapely vyhrávajú každý večer.
- Spravte si fotku vedľa gigantických portrétov revolucionárov Fidela Castra a Che Guevaru na námestí Plaza de la Revolution.
Slávny spisovateľ Ernest Hemingway bol do Kuby a kubánskych barov priam zamilovaný. V 50. rokoch ste naňho každú noc mohli naraziť v bare El Floridita, kde popíjal svoje obľúbené daiquiri a hľadal nové inšpirácie. Tento bar je známy po celom svete dodnes. Aj Ernest Hemingway tam dodes stojí na svojom zvyčajnom mieste na konci baru, avšak vo svojej bronzovej podobe ako socha v životnej veľkosti. Čo robí bar El Floridita špeciálnym miestom, nie je len cenami ovešaný koktejlový lístok, ale najmä 200 rokov bohatej histórie.
Táto reštaurácia/bar je známa ako miesto zrodenia sa prvého mojita. Tradičné mojito sa tu pripravuje už od roku 1942. Či sa tu naozaj obľúbený koktejl aj zrodil je otázne, kedže k podobným vyhláseniam existuje aj veľa pochybností. V každom prípade je to veľmi príjemné prostredie, miestnosť je vyzdobená kurióznymi objektami a zarámovanými fotografiami a steny sú popísané odkazmi a podpismi slávnych osobností aj bežných zákazníkov.
Predtým než sa pustíme do degustácie mojít po celej Havane, zvážime ďašie odporúčanie našej hostiteľky Alby a o pár minút neskôr si už pochutnávame na raňajkách v štýlovej kaviarni El Dandy, ktorá sa nachádza iba pár krokov od nášho apartmánu. Čiastočne bar, čiastočne kaviareň a čiastočne umelecká galéria, El Dandy je rozhodne zaujímavé miesto zariadené v retro štýle. Nechýbajú tu rôzne umelecké predmety, starožitnosti ako retro chladnička, ventilátor, televízor a starožitné lampy. Tieto dizajnové vychytávky dopĺňajú retro plagáty a fotografie a spolu tak vytvárajú nádhernú nostalgickú atmosféru. Raňajkové menu je veľmi moderné, ceny sú prijateľné, no to najlepšie na tejto kaviarni je jej bohémsky duch.
Potulky starou Havanou
Po neskorých raňajkách sa vydávame na malé potulky starými uličkami Havany. Poriadne sa nachodíme, no ešte viac nafotíme. Takmer každý kútik mesta nás núti vyťahovať foťáky. Všetky tieto ošumelé domy, vintage autá a rušný život ulíc má neskutočné čaro. Krátko pred západom slnka sa ocitneme na promenáde Malecón, ktorá je v tomto čase úplne čarovná. Usadíme sa na kamenné mólo a pozorujeme západ slnka, keď sa pri nás pristaví krásny ružový kabriolet. Šofér nás hneď zláka na okružnú jazdu mestom s krátkou zastávkou na Námestí revolúcie (Plaza de la Revolution). Po výlete sa už nedočkavo tešíme na osviežujúce mojito… alebo dve… alebo tri… veď uvidíme, koľko mojít v nás nakoniec skončí. Ťažko sa odoláva, keď kubánsky rum sa oplatí viac než voda.
Na ďalší deň máme v pláne ďalší exkluzívny, a zároveň veľmi autentický zážitok. Chystáme sa na obed do La Guaridy – do jednej z najlepších reštaurácií na Kube, ktorá je vo svete známa nielen skvelým jedlom, ale i neopakovateľnou atmosférou. Nachádza sa v menej turistickej zóne centrálnej Havany v historickej budove. Nenápadný exteriér kedysi veľkolepej budovy dnes zapadá medzi ďalšie chátrajúce koloniálne sídla. Hneď ako cez mohutné drevené dvere vstúpite dovnútra, ocitnete sa v čieno-bielom filme zo 40. rokov. Napriek svojmu ošumelému vzhľadu La Guarida oplýva veľkou eleganciu, ku ktorej patria vysoké stropy, zlatisté steny a široké schodisko s hrdzavým zábradlím z tepaného železa. Každý kútik budovy tvorí kulisy na fotku, je ťažké nepodľahnúť a nezačať pózovať. Ikonické schodisko vám možno bude známe z fotiek Rihanny, ktoré tu speváčka nafotila pre magazín Vanity Fair. Do povedomia širokej verejnosti sa však La Guarida dostala potom, čo sa tu natáčal kubánsky film “Fresa y Chocolate”, ktorý bol neskôr aj nominovaný na Oskara. Medzi slávnych hostí reštuarácie patria také mená ako: Jack Nicholson, Naomi Campbell, Sting, Steven Spielberg, Beyoncé, Jay-Z, španielská kráľovná Sofia alebo monacký princ Albert. La Guarida je jedna z mála reštaurácií na Kube, ktoré majú súkromných vlastníkov a nepatria štátu. Takýto typ súkromných reštuarácií sa na Kube označuje pojmom “Paladera”, zlegalizované boli v roku 1990. Reštauráciu nechali zrenovovať a znovu otvoriť majitelia Enrique a Odeisys Nuñez v roku 1996, ktorí využili šancu, keď prísna vláda rozdávala licencie súkromným podnikom. Vďaka ich snahám dnes La Guarida ponúka návšetvníkom Havany provotriedny kulinársky i autentický zážitok.
Rozhodne. Na Kube nájdete mnoho kvalitných reštaurácií, najmä v Havane. Sície tieto reštaurácie nepatria medzi svetovú špičku a ťažko by ste tu hľadali Michelinove hviezdy, dobre a kvalitne najesť sa tu stále dá. Tie najlepšie miesta nie sú vždy provoplánovo aj známe, skôr vyžadujú menšie pátranie, ale ja mám pre vás pripravený zoznam s tipmi priamo od domácich.
- El Dandy ($-$$) – Teniente Rey a Cristo, Habana Vieja
- El Café ($-$$) – Amargura 358, Habana Vieja
- Lamparilla Tapas y Cervezas ($$) – Lamparilla 361, Habana Vieja
- El Chanchullero ($$) – Teniente Rey 457, Habana Vieja
- D’NEXT ($-$$) – Teniente Rey 512, Habana Vieja
- El Patchanka ($-$$) – Bernaza, na rohu ulíc Lamparilla a Teniente Rey, Habana Vieja
- Sía-kará ($$) – Industria 502, Habana Vieja
- Factoría Plaza Vieja ($-$$) – San Ignacio a Muralla, Habana Vieja
- Cervecería Antiguo Almacén de la Madera y el Tabaco ($-$$) – Avenida del Puerto a San Pedro
- La Catedral ($-$$) – 8. ulica, medzi ulicou Calzada a 5. ulicou, Vedado, Plaza
- El Cocinero ($$) – 26. ulica, Vedado, Plaza
- La Casa del Habano ($-$$) – 5. and 16. ulica, Miramar, Playa
- La Fontana ($$) – Tretia avenue & 46. ulica, 305, Miramar, Playa
Alebo sa vykašlite na zoznamy a jednoducho sa prejdite po ulici O’Reilly, ktorá je plná rozmanitých barov, kaviarní a reštaurácií. Náš posledný deň v Havane sa takisto len potulujeme touto uličkou a hľadáme miesto, kde zakotvíme. Nakoniec sa necháme stiahnuť vyvolávačom z ulice do jednej z mála čisto rodinných reštaurácií v súkromnom valstníctve, tzv. paladeras., ktorá stojí len kúsok od námestia Plaza de la Catedral. A vôbec toto roozhodnutie neľutujeme. Zdá sa, že tu nakoniec máme najlepšiu večeru z celého nášho pobytu na Kube. Meno reštaurácie si už nevybavím, ale terasu má rovno pred budovou galérie Taller Experimental de Gráfica.
Odporúčanie domácich: Po dobrej večeri si zájdite na skutočnú lahôdku namiesto dezertu. Miestni odporúčajú po domácky vyrábanú zmrzlinu v zrmzlinárni Helad’oro (Aguiar 206, medzi Empedrado a Tejadillo)
Tradičná kubánska hudba vyhráva na každom rohu Havany, vo väčšine barov. Tradičné kubánske kapely pravidelne vystupujú na terasách známych hotelov okolo parku Parque Central a v Santo Angél na námestí Plaza Vieja. Preslávené zoskupenie kubánskych kapelníkov The Buena Vista Social Club má svoje pravidelné vystúpenia v klube Rosalía de Castro. Tanečníkom salsy odporúčam zase navštíviť jednu z troch známych tančiarní v meste (ako som už spomínala vyššie) pod názvom Casa de la Música. V Havane však nájdete aj výbornú jazzovú hudbu. Fanúšikovia latino jazzu môžu napríklad vyskúšať Bule-Bar 66 (Boulevard de San Rafael 66, Habana Vieja), Jazz Café (na rohu ulíc 3. avenue a Paseo, Vedado, Plaza), La Zora y el Cuervo (23. ulica, Vedado, Plaza), Café Jazz Miramar (5. avenue a 94. ulica, Miramar, Playa). Ďalšou výbornou vychytávkou v Havane pre skutočných hudobných fajnšmejkrov sú takzvané kabarety. Cabarets sa síce vyskytujú mimo hlavných turistických trás, vo vzdialenejších susedstvách mesta a mnohí ich môžu považovať za predražené, nároční muzikanti si však prídu na svoje. Hovoríme o podnikoch ako sú: Tropicana, Cabaret Parisien, Havana Café alebo Copa Room. Posledný menovaný stojí v rámci hotela Riviera priamo na pobreží a okrem skvelej hudby láka aj svojou špeciálnou lokalitou a tou pravou kubánskou atmosférou.
Pravé kubánske cigary patria k najvyhľadávanejším na svete vďaka svojej nezamineteľnej chuti, vysokej kvalite a povesti, že ich medzi plnými stehnami šúľajú vášnivé kubanské ženy… A hoci to o kubánskych stehnách bude asi len legenda, pravda je, že Kubánské cigary sú jednoznačne najlepšie na svete. A hoci ja sama nie som fajčiar, mnoho kamarátov doma by mi nikdy neodpustilo, keby som sa z Kuby vrátila bez povestných cigár značky Cohiba, Romeo y Juliet alebo Montecristo. Posledný deň v Havane, pred tým, než nás príde vyzdvihnúť šofér a odviesť na letisko vo svojom veteráne, odskočíme si ešte do obchodu s cigarami Palacio del Tabaco, ktorý stojí len kúsok od Múzea revolúcie (Museo de la Revolución). A kedže nám po dobrom nákupe stále ostáva kúsok času navyše, ešte raz sa zastavíme na námestí Capitolio, aby sme si prenajali krásny vyblýskaný kabriolet žltej farby – tentoraz však len kvôli fotkám do albumu.
Ak už budete na Kube, bol by hriech vynechať tropické pláže vo Varadero. Bohužiaľ, my túto možnosť nemáme. Plánovali sme síce zakončiť dovolenku na Kube vylihovaním na bielom piesku, ale keďže cestujeme len na stand-by letenky a všetky lety do Európy v najbližších dňoch sa nebezpečne zapĺňajú, nemáme inú možnosť, než zobrať najmenej plný let a vycestovať z Kuby o dva dni skôr. Vy si to však naplánujte lepšie, neurobte rovnakú chybu a vychutnajte si aj trochu Karibiku. Väčšina hotelov a rezortov vo Varadero fungujú na princípe all inclusive a pre tých, čo majú obmedzený rozpočet, do Varadero z Havany premávajú pravidelné autobusové linky. Ďalšou možnosťou prepravy je prenajať si vlastné auto alebo auto rovno aj so šoférom. Nakoniec, rozdiely v cene nie sú až tak výrazné. A ak vám náhodou ostane ešte trošku času navyše…
Trinidad je malé farebné mestečko, vzdialené približne 4-5 hodín cesty od Havany. Malebné farebné uličky zdobia vintage vozidlá a konské záprahy. Toto mesto akoby úplne zaspalo v čase. Keď sa budete túlať jeho uličkami, z okien a veránd domov vás s úsmevom na tvári budú zdraviť a pozorovať domáci. Jednoduchý spôsob života, akým títo miestni ľudia žijú, vo vás vyvolá pocity nostalgie a možno znova prehodnotíte, čo je v živote podstatné. A potom, asi hodinku jazdy od mestečka, sa nachádza úžasný vodopád Vegas Grande v oblasti Topes de Collantes. K vodopádom je to síce ešte ďalšia hodinka peši, ale prechádzka stojí za to.
Najbližšia medzinárodná lekáreň sa nachádza v hoteli Sevilla, na križovatke ulíc Prado a Trocadero. Dvadsaťštyri hodín denne pre prípady pohotovosti je k dispozícii lekár v ordinácii, ktorá sídli na druhom poschodí hotela Iberostar Parque Central Hotel priamo oproti Centrálnemu parku. Pre kompletné vyšetrenie však budete musieť navštíviť jednu z medzinárodných kliník, napríklad kliniku Cira García v časti mesta Miramar.
Anglicky alebo španielsky?
Väčšina Kubáncov hovorí zásadne španielsky, ale vo väčších turistických centrách sa pokojne dohovríte aj anglicky.
Zuzka Greizinger
LETUŠKA
FOLLOW ME